avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate Nathalie15113

Activitate Nathalie15113

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2016
Asa voi face! Multumesc pentru recomandare!
Bună ziua. Urmează să-mi depun dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului, insa nu stiu ce venituri trebuie trecute.. Mai exact: lucrand in sistemul de invatamant am primit diferentele salariale ca urmare a unei hotarari judecatoresti. Aceste diferente s-au inclus in calcul cu tot cu salariul aferent pe lunile respective. Problema este ca cei de la AJPIS spun ca acele venituri nu se iau in calcul deoarece sumele sunt primite pentru perioada octombrie 2008-mai 2010 chiar daca acum s-a dat sentinta și acum s-au platit contributiile la stat pentru ele... Cei de la scoala nu au cum sa-mi treaca venitul decat cu tot cu acei bani pentru ca sumele au fost incluse in salariu, nu au fost platite separat... Asta este o problema... Mai am una: daca se includ sumele primite in urma unor sentinte judecatoresti, atunci mai pot trece si sumele primite cat am fost in CIC 1? Tinand cont de faptul ca sunt cuprinse in ultimele 12 luni anterioare pentru CIC 2.. Sper ca m-am facut inteleasa..
Ultimele 12 luni ar fi urmatoarele:
- mai, iunie, iulie si august suma platita ca indemnizatie CIC 1 (+hotarari judecatoresti)
- septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie lucrate efectiv (in aceasta perioada am primit si o parte din hotararile judecatoresti)
- martie, aprilie concediul de maternitate
Astept cu nerabdare un raspuns!! Multumesc!
Problema este că de când am făcut cererea se strâng 50 lei/apartament pentru reparație.. Dar dă doar cine vrea pentru că nu s-a luat hotărârea în nicio ședință... Pur și simplu după o discuție între câțiva proprietari, președinte și administrator.. În ritmul ăsta nu se vor strânge banii pentru reparație.. Plus că președintele a schimbat luna trecută ușa de intrare în scară și vrea 700 de euro pentru ușă.... Banii pe care îi ia tot din cei 50 de lei...
Deci viitorul e clar... În primul rând, am depus cerere, niciun răspuns... Adunare generală nu se face la început de an pe motiv că oricum nu vin oamenii la ședință, membrii comitetului sunt prea ocupați să se ocupe de acest aspect. Practic nu voi primi nimic în scris de la președintele asociației. Să presupunem că repar terasa pe banii mei, cine garantează că îmi voi primi banii înapoi în timp util, nu după 5 ani? Când obțin ofertele pentru terasă trebuie să o aleg pe cea mai ieftină sau pe care o vreau eu?
Bună ziua. Vă rog să mă ajutați.. Vreau să acționez în judecată asociația de proprietari pentru a repara hidroizolația blocului (locuiesc la etajul 4, hidroizolația are 15 ani și la fiecare ploaie se infiltrează apă...). Am depus cerere la președinte în sensul reparării acesteia, dar nu îl interesează, este ocupat cu serviciul, nu face nicio ședință, nimic (stă la etajul 1). Problema este că nu știu cum să încep... Am nevoie de un avocat pentru a formula și depune plângerea? Dacă da, trebuie să fie specializat în acest sens? Dacă a trecut cineva prin asta, m-ar ajuta foarte mult un sfat. Mulțumesc
Răspuns la discuția Acoperis bloc
Am revenit cu informații... Președintele a cumpărat ușă de termopan la intrarea în bloc fără să se consulte cu nimeni pe motiv că cea veche era urâtă și îi era rușine să vină oamenii la el în vizită.... Acum primește banii din fondul de reparații...cel despre care ziceam mai sus (50 de lei de apartament). El zice că mai întâi își recuperează banii pe ușă, după să se strângă pentru acoperiș..... Întrebare: mai dau banii respectivi sau nu are rost? Unii de pe scară spun că președintele intenționează să renoveze scara pe interior după ce primește banii pe ușă, urmând să-și recupereze banii pe renovare în același mod....
Răspuns la discuția Acoperis bloc
Mulțumesc pentru informații. Problema este că președintele nu se implică, pune anunț de ședință, dar nu mai vine la ședință, în consecință proprietarii nici nu stau la discuții fără președinte.. A fost o ședință unde s-a pus problema, dar fiind doar 6 persoane, nu s-a luat nicio hotărâre.... La următoarea ședință nu a mai venit nimeni... Practic nu prea am cu cine să discut în bloc despre subiectul ăsta...... Acum se pare că se adună 50 de lei de apartament, dar dă doar cine vrea. În ritmul ăsta nu se vor strânge banii necesari până la vară. Voi încerca să obțin oferte...
Discuție Acoperis bloc
Bună. Locuiesc la etajul 4 al unui bloc fără acoperiș și sunt infiltrații de apă la fiecare ploaie. Am depus o cerere la președintele blocului în care am cerut repararea hidroizolației veche de 30 de ani sau construirea unui acoperiș. În urma ședinței de bloc nu s-a luat nicio hotărâre referitoare la strângerea de bani în acest scop, deoarece nu au fost suficiente persoane de acord (din 15 au fost de acord 5). Menționez că nu există un fond de reparații. Ce este de făcut în acest caz?