Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis bloc

Bună. Locuiesc la etajul 4 al unui bloc fără acoperiș și sunt infiltrații de apă la fiecare ploaie. Am depus o cerere la președintele blocului în care am cerut repararea hidroizolației veche de 30 de ani sau construirea unui acoperiș. În urma ședinței de bloc nu s-a luat nicio hotărâre referitoare la strângerea de bani în acest scop, deoarece nu au fost suficiente persoane de acord (din 15 au fost de acord 5). Menționez că nu există un fond de reparații. Ce este de făcut în acest caz?
Deoarece terasa trebuie reparata, aceasta nu este o lucrare de "moft".
Decizia reparatiei trebuia s-o ia comitetul executiv al asociatiei.
Pentru asta trebuie sa organizeze strangerea fondurilor necesare, sa stranga oferte de la prestatori, sa negocieze cu cel ales si sa urmareasca lucrarea pe tot parcursul ei.

Comitetul executiv are in sarcina administrarea proprietatii comune si trebuie sa mentina starea buna de functionare si de intretinere a cladirii.
puteti porni actiune in justitie impotriva asociatiatiei, fiind parte comuna toti proprietarii au obligatia sa contribuie la repararea acoperisului, cel mai bine ar fi daca ati gasi o firma care se ocupa cu asa ceva sa va faca o oferta si un deviz pe care sa le depuneti la instanta si in baza acestuia sa cereti obligarea asociatiei sa repare si sa adune banii pentru plata
Terasa imobilului reprezinta parte comuna ,a carei intra si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari,reparatiile las parte comuna nefiind conditionate de dorinta proprietarilor care locuiesc la diferite nivele
Executatrea hidroixolatiei unei terase implica fonduri apreciabile=materiale si manopera,care in situatia prezentata de dv de inexistenta fond reparatii,obliga la un efort financiar apreciabil din partea proprietarilor
Staruiti la nivelul presedintelui de asociatie ca la adunarea generala urmatoare,care ar trebui sa fie convocata in primul trimestru al anului sa prevada pe ordinea de zi executia hidroizolatiei terasei,astfel incat adunarea generala sa mandateze comitetul executiv sa caute oferte ,sa hotarasca sursele de finantare executie
Mulțumesc pentru informații. Problema este că președintele nu se implică, pune anunț de ședință, dar nu mai vine la ședință, în consecință proprietarii nici nu stau la discuții fără președinte.. A fost o ședință unde s-a pus problema, dar fiind doar 6 persoane, nu s-a luat nicio hotărâre.... La următoarea ședință nu a mai venit nimeni... Practic nu prea am cu cine să discut în bloc despre subiectul ăsta...... Acum se pare că se adună 50 de lei de apartament, dar dă doar cine vrea. În ritmul ăsta nu se vor strânge banii necesari până la vară. Voi încerca să obțin oferte...
Am revenit cu informații... Președintele a cumpărat ușă de termopan la intrarea în bloc fără să se consulte cu nimeni pe motiv că cea veche era urâtă și îi era rușine să vină oamenii la el în vizită.... Acum primește banii din fondul de reparații...cel despre care ziceam mai sus (50 de lei de apartament). El zice că mai întâi își recuperează banii pe ușă, după să se strângă pentru acoperiș..... Întrebare: mai dau banii respectivi sau nu are rost? Unii de pe scară spun că președintele intenționează să renoveze scara pe interior după ce primește banii pe ușă, urmând să-și recupereze banii pe renovare în același mod....