avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1130 soluții astăzi
Forum Activitate aqtnv

Activitate aqtnv

Buna ziua,
Sunt angajatul unei societati comerciale care a intrat in insolventa. Pentru perioada anterioara intrarii in insolventa (aproximativ 1 an) nu am primit niciun fel de drepturi banesti (salariu). In momentul intrarii in insolventa, avand dreptul de a ma inscrie la masa credala, administratorul judiciar imi comunica faptul ca nu am niciun fel de salarii restante, toate drepturile fiind platite "la zi"... Ce cai de atac am impotriva acestui act ??? Multumesc.
Buna ziua,

In urma unui contract de inchiriere, cu depunere garantii financiare, cel care a inchiriat bunurile poate deveni proprietarul bunurilor daca cel care a inchiriat nu returneaza garantia ?
Garantia reprezinta un procent de circa 15% din valoarea de piata a bunurilor inchiriate.
Contractul este intre societati comerciale.
Exista cale de atac si sa se poata recupera bunurile ?
Multumesc.
Buna ziua,
Conform L85 (legea noua a insolventei) prevederile acesteia se aplica si regiilor autonome.
Intrebare:
Cum pot fi valorificate bunurile mobile si imobile ale unei regii autonome, cand stim ca aceasta este de stat ? Cum pe pot vinde bunurile statului ?

Multumesc.
In urma unei hotarari judecatoresti am castigat drepturile salariale restante in instanta, ramanand in continuare angajat al organizatiei (regie autonoma). La data pronuntarii hotararii sumele restante s-au marit cu diferentele rezultate pe perioada din data la care s-a deschis actiunea, pina la data comunicarii. Avand in vedere faptul ca exista intentia (sigura) de a introduce socieatea in insolventa/faliment, ce cale de actiune/atac am la dispozitie pentru a obtine o hotarare si pentru diferenta ramasa ?
Multumesc

Toni.