avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate danut2r

Activitate danut2r

va multumesc pt raspuns
As dori sa stiu care sunt conditiile de lucru la inaltime in ceea ce priveste acuitatea vizuala in meseria de electrician? Mai bine spus am fost respins de medicina muncii pentru ocuparea unei pozitii de electrician (cu precizarea fara lucru la inaltime )pentru ca nu vad cu un ochi(acuitate vizuala zero), dar cu celalalt ochi vad 100% pentru ca ochiul bun a preluat din atributiile ochiului bolnav.Precizez ca nu vad cu acest ochi de 20 de ani,(acum am 42) deci am avut destul timp sa ma obisnuiesc cu aceasta problema.Nu pot sa inteleg legislatia in vigoare pentru ca imi da dreptul sa conduc autovehicule dar nu-mi da dreptul sa ma urc pe o scara sa schimb un bec !!!!
Puteti sa ma ajutati cu calculul salariului pe luna octombrie 2014?
Am salariul brut de 1800 ron si am lucrat 20 zile(160 de ore) din care 4 zile am lucrat de noapte unde orele ar trebui sa fie platite 1.25 x ora de lucru.


Multumesc,
Eu consider ca sistemul actual al platii pe luna nu e corect si ca cel corect e modelul englez cu plata pe saptamana. As vrea sa ma corectati daca gresesc. Pe un an intreg de 365 de zile avem 52 de saptamani deci in principiu ar fi 13 luni daca facem luna de 4 saptamani. Plata pe luna insemna 12 salarii anuale de unde reiese ca a luna a-13-a ramane in buzunarul angajatorului. Cred ca al-13-a salariu ar trebui sa fie platit de fiecare angajator...
Am semnat un contract de munca in care se specifica ca voi fi platit lunar. Eu am inceput luna trecuta (octombrie) pe data de 6 . Pana la sfarsitul lunii pe 31 oct. am lucrat 4 saptamani adica 160 de ore. Cand am primit salariul eu ma asteptam sa fie intreg, dar a fost mai putin decit mi-au spus la angajare. Acum ma intreb in Romania cate ore de munca pe luna inseamna "salariul lunar". Daca as fi lucrat toata luna de la 1-31 oct ar fi fost 184 de ore iar salariul care il luam cred ca ar fi fost cel pentru care am semnat contractul.

Va rog frumos sa ma lamuriti