avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1686 soluții astăzi
Forum Activitate suchelena

Activitate suchelena

Răspuns la discuția Pensie
MULTUMESC
Discuție Pensie
tata a decedat mama are pensie dupa urma tatalui ,inainte si dupa moartea tatalui a locuit in jud iasi avind o varsta inaintata am loat-o sa locuiasca cu mine in jud galati , cum procedez sa poata intra in posesia cuponului de pensie aici in galati pensia o primeste pe cardul de pensii
Buna ziua .Poate cineva ma ajuta sa inteleg ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie, socrii mei au 3 fii unul dinte ei a decedat in anul 2010 socrul meu a decedat in anul 2013 soacra fiind in viata avind o pensie foarte mica in blocul unde locueste nu se mai distribuie agent termic deoarece sunt numai 2 familii care nu au centrala termica adica ea si alta familie tot cu venit mic avind si o pensie de urmas de 430 lei nu reuseste sasi achite datoriile catre asociatia de locatari un fiu detine un apartament cu 3 camere si care nu doreste sa o ia pe batrina la dinsul mentionez ca batrina mama are 86 de ani nepotii nu au un servici stabil sunt mai mult plecati din tara atunci ne am gindit sa o luam la noi dupa ce am luat batrina dintr-un judet am adus-o in judetul unde locuim si avem servici nepotii dorind ei sa aiba grija de batrina in schimbul donatiei bunului pe care dinsa il va detine nu ca nu am fi de acord dar nu prea vad cum poate fi posibil ne avind un servici stabil nici in tara si nici in afara tarii se descurca cum pote luna asta intr-o tara apoi in alta etc etc acum cind am luat batrina la noi nu vor sa auda de dezbaterea mesei succesorale zicind ca ai lasam pe drumuri sau ca nu sunt deacord acum, ce acte putem face in asa fel sa nu poata fi atacate mai tarziu in instanta sa poata dona batrina sau sa faca testament ?celui care are grija ei si totodata sa nu fie prea costisitoare sa poata fi valabile si pe perioada vietii ei adica sa si o reprezinte in caz ca ceilalti se razgindesc dar sa fie valabile si dupa moartea ei si sa nu poata fi atacate in instanta? va multumesc pentru ajutor
parintii mei au avut 3 copii eu si imca 2 frati in anul 2010 un frate de al meu a decedat in anul 2013 a decedat tatal nostru acum dorim sa dezbatem masamsucesorala dupa urma tatalui la dezbatere trebuie chemati si copii fratelui? avind in vedere ca a decedat inaintea tatalui?