avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanRo

Activitate RazvanRo

Discuție Acool la volan
Am mai intrebat pe forum , acum am alta nelamurire, alcool0,73 in aer si 1,70 in sange #-o , totul se rezuma la avocat. Am nevoie de avocat ? Stiu ca primesc avocat din oficiu , daca am avocat poate el cumva sa ma scoata vinovat :) dar sa iau cl mult un an si cu suspendare? Agentul de politie ce a avut cazul meu mi-a spus ca fara 3 ani de anulare a dreptului de conducere nu scap si ca imi iau avocat doar sa arunc banii pe fereastra. Ce ma sfatuiti? :sorry:
Buna ziua, ce pot pati si cum trebuie sa remediez problema?
Am vecinul de vis-a-vis cu el vorbesc inainte de a da un party acasa :justcuz: , este exact vecinul de peste drum . in dreapta lui mai are un vecin , iar in stanga inca doi din care cel de-al doilea cred ca este suparat :sorry: din cauza muzicii.
In stanga mea nu am vecini 100 m ,dar in dreapta am un vecin ,ce imi este ruda ,dar nu vorbim , la 50 ,aproape 80 , el este singurul care a facut reclamatie la politie si a dat declaratie scrisa ,dar cu anonim(in ziua de azi afli =D> ) . Totusi vecinul din fata nu este deranjat de muzica , doar de bass , ii dardaie putin geamurile... totusi cel de la 80 metri ce deranj sa mai aiba #-o ? Nu are casa taraneasca X-( , este izolata si are termopan...Ce ma sfatuiti sa fac ? Am auzit ca sunt N Db pe care nu trebuie sa ii depasesti :O , cine vine sa masoare Db la vecini ? Totusi muzica nu se aude tare, cu geamurile inchise deaea se aude , doar daa deschid geamurile se aude muzica de la 18 stalpi distanta de mine ...dar stau cu geamurile inchise mai tot timpul.

Nu stiu in ce categorie sa pun intrebarea , voi pune la discutii diverse - raspunsuri in comunitate si daca nu e bun rog a fi indrumat.
ok...
Amenda constă în suma de bani pe care condamnatul este obligat să o plătească statului
In cat timp pot plati amenda ? trebuie neaparat dupa incheierea procesului sau imi da ceva timp ?
vreau sa stiu ce se plateste si ce nu se plateste :)
de la politie mi-a zis ca voi avea de plata 4000 lei :)) sa fin seriosi acum...
stiu ca sunt amenzi ce trebuie platite si amenzi ce nu trebuiesc neaparat platite , cum ar fi amenzile cand te bati si iti vine acasa AMENDA DE CIRCULATIE ...mie asa mi'a venit si e la alegerea mea daca sa o platesc sau nu .
Doar asta vreau sa stiu, cum e treaba cu amenzile , ce voi avea de platit si cam ce sume vor fi,minum si maxim dupa cum ati auzit sau ati patit :)
Vreau sa stiu:
dupa ce se termina tot , imi voi putea lua permisul prin testul 13-15 sau trebuie sa fac iar scoala de soferi , sa dau sala si orasul?
Asi vrea sa stiu cam ce ar fi si cat ar fi de plata pentru distractia mea , am vorbit cu ai mei si sunt nelamurit in legatura cu avocatul . Sa imi iau avocat sau sa il las pe cel pe care mi'l da din oficiu.
Mai mult ma intereseaza costurile , platile pe care voi fi nevoit sa le achit , decat avocatul.
Azi a fost bunicul meu la politie si i'au spus ca dosarul este primis la judecator , dar mai multe nu i'au spus. Eu fiind in italia el e singurul ce ma poate informa.
Ar trebui sa imi iau un avocat?
Nu au zis cat aveam in sange , unde pot gasi aceasta informatie ?
Buna , am vazut site-ul dumneavoastra si pagina de facebook si asi dori sa vad daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns .
In data de 11.10.2014 la ora 02:20 am fost oprit de catre agentii de politie , care nu mi-au cerut prezentarea sau actele masinii, ci sa ma dau jos si sa suflu in etilotest, rezultatul fiind 0.72 in aer , in 5 minute eram la spital unde mi.a fost luata o singura proba de sange.
Am baut cam mult in seara aceea , am inceput pe la 9 sa beau : bere 5% cam 500 ml , Alcool 40% din ce am vazut cand am ajuns acasa ar fi intre 150 ml si 500 ml , si cam 150ml de vin 14%.
Am condus 20 de km cam intr-o ora , era ceata densa si nu am faruri de ceata , si am mai stat cam o jumatate de ora in oras pana sa fiu oprit .
Doi dintre prieteni au dat declaratii ca am baut doar un pahar de tarie si unul de bere , mie nu mi s-au luat declaratii doar am semnat cateva foi.

Agentul care ma oprise mi-a spus chiar inainte sa ies din sectie ca ar fi mai bine daca asi plati 140 de lei , acum nu stiu sigur pentru ce , pentru sange ,sau pentru recalculare.
La mine am declaratie in care apar numele parintilor si mai am dovada care e bifata la : fara drept de conducere .
Acum a trecut o luna si nu am primit nimic de la poltie , am lasat 3 numere pentru contact si nimic .
Daca ajunge la parchet sau judecatorie si primesc 3 luni suspendare , suspendarea incepe de pe data de 11.10.2014 nu ? Aceasta fiind ziua in care am ramas fara permis.

Asi vrea sa stiu :
de ce dureaza asa de mult pana sa imi vina acasa amenda?
cand incep zilele de suspendare ?
pana sa inceapa procesul pot cere de la politie un drept de circulatie?
daca circul acum cu masina ce se intampla ?
permisul in baza lor de date inca e valabil ?
pot circula si daca sunt oprit sa le spun ca nu tin actele in masina si ca le-am uitat acasa si sa imi dea amenda ?

daca sunt in afara tarii , in italia pot sa circul cu masina atata timp cat acasa nu mi-a venit nimic?



Multumesc pentru timpul acordat!