avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate rooxy

Activitate rooxy

In cazul efectuarii transportului ocazional de persoane, este obligatorie etichetarea bagajelor acestora?
Unde as putea gasi informatii cu privire la acest aspect?
Multumesc.
Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva va rog cu un model pt Fisa postului Analist servicii client.
Multumesc frumos
m-ar interesa un model
condica cu ora intrarii si ora iesirii de la lucru
Persoana juridica emit bonuri fiscale pentru pasageri, nu cunosc datele personale, sunt obligata sa fac factura? Este ok din punct de vedere contabil si legal doar emiterea de bonuri?
Daca nu trebuie factura ce document justificativ ar trebui sa fac?
La o cursa daca am 10 pasageri, deci 10 bonuri fiscale, pot face o singura factura pentru toata suma pe una din persoane?
Buna ziua,

Va rog sa-mi comunicati pe cat timp pot sa fac un contract de prestari servicii pentru inchirierea unei masini in strainatate.
Eu am nevoie pentru 3 luni, astfel incat sa nu fie necesara inregistrarea in statul respect.
Suntem platitori de TVA, si scutiti cu drept de deducere, cum facturez?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Delegare sofer
Multumesc pentru informatiile oferite. Asadar trebuie sa intocmim o decizie prin care se comunica toate detaliile delegarii. Dupa cele 60 de zile, ce trebuie sa fac pentru a prelungi pentru inca 30 de zile?
Discuție Delegare sofer
Buna ziua,
Suntem o firma de transport international de persoane si dorim sa delegam un sofer in strainatate. Acesta va fi delegat pentru o perioada de 60 zile consecutive, dupa care perioada se va prelungi cu inca 30 de zile consecutive.
Va rog sa imi spuneti ce documente trebuie sa intocmesc pentru delegarea soferului si dupa cat timp trebuie sa fac decont (lunar sau dupa incheierea delegarii).
Buna ziua.Suntem o firma de transport si am incheiat un contract cu o firma din Italia, pentru care trebuie sa trimit o masina cu sofer pentru o perioada de 3 - 4 luni.Va rog sa mi spuneti daca angajatul meu ( soferul) merge in Italia ca si Delegatie sau Detasare? Si ce proceduri trebuie sa indeplinesc eu ca si angajator in situatia asta ca totul sa fie in regula.
Va multumesc!