avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate sorlei

Activitate sorlei

Răspuns la discuția calcul punctaj pensie
Buna seara,
Scuzati-ma,poate m-am exprimat cumva gresit
Datele le-am preluat din arhiva electronica a CNPP ,formularul numit
'Stagii lunare dupa 04.2001' unde apar urmatoarele rubrici;
an,luna,zile lucrate, total venituri...,nr.puncte,salariu mediu brut.
la anul 2014 apare asa;
luna 01 total venituri 3,405 nr.puncte1,51333 sal.mediu brut 2,250
luna 02.....venituri 3,456 nr.puncte 1.53805 2,247

luna 03.....venituri 3,444 nr.puncte 1,46180 2,356
luna 04.....venituri 19,661 nr.puncte 4,81336 2.395
din luna 05 pana 12 inclusiv platit contributia in baza contract cu casa de pensii pt. sal minim pe economie ,deci venituri 804 nr.puncte o,345 aprox. iar sal.mediu brut 2,340 aprox
cu data de 30.04 s-a incheiat activitatea prin demisie cu acordul partilor si s-au primit 6 salarii
compensatorii conform CCM
cam asta am inteles din acest formular,
cu multumiri pt.lamurire

Răspuns la discuția calcul punctaj pensie
o singura luna,ultima in care a fost angajata,deoarece a primit acesti bani la plecare, conform CCM.
multumim mult
mulumesc mult pt. amabilitate si raspuns
buna ziua,
v-as ruga sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:
daca pt.un venit brut lunar de 3000 lei se acorda aprox 1,5 puncte,pt.un venit de19500 lei este normal sa se acorde numai4,8 puncte?
sotia mea a fost disponibilizata si a primit aceasta suma ca salarii compensatorii.
datele de mai sus apar in baza de date a CNPP,iar in declaratia angajatorului,asa cum apare on line,este trecuta suma de 19 500 .
este oare greseala si,daca da,trebuie sa sesizam casa de pensii la depunerea dosarului?
multumim pt.raspuns
multumesc mult pt. raspunsurile dvs
am verificat tot din baza de date a CNPP delarattile D112 depuse de angajator
pentru anul cu pricina,2013,si am constatat ca in luna a 10 a am avut 4 zile concediu
medical care stiu ca nu se scad din stagiu
restul lunilor sunt complete si nu stiu de unde apare aceasta decalare 11 luni si 20 zile lucrate pe 2013
dvs. credeti ca ar trebui sa aduc si acest fapt la cunostinta celor de la casa de pensii
cand voi depune dosarul pt.pensionare,sau nu are importanta?
cu multumiri pt.munca dvs, va doresc o seara buna
Buna ziua,
va aduc la cunostinta urmatoarea situatie si va rog sa-mi dati un sfat
mi-am deschis un cont la serviciile on line ale CNPP si am constatat o eroare de inregistrare la grupa de munca cu 3 luni mai putin
in cartea de munca scrie pe o stampila 'a lucrat 11 ani si 8 luni in grupa a 2 a in perioada 02.09.1978-01.03.1990' aici ar fi greseala la acest 01.03.1990
in rubrica:"Mutatia intervenita" din carnetul de munca scrie:Incetat activitatea in grupa a 2 a 01.06.1990"
am incercat sa iau legatura cu cineva de la serv Resurse Umane al fostului loc de munca si sa-i prezint situatia de mai sus pt. corectare,dar mi s-a spus ca nu are importanta ce scrie in baza de date a casei de pensii ,deoarece la prelucrarea dosarului de pensie se va tine cont de adeverinta de grupa care mi s-a eliberat in mod corect
avand in vedere ca eu as vrea sa depun dosarul de pensie pe 15.01.2015,ce ma sfatuiti dvs sa fac?
sa ignor aspectul sesizat mai sus ,considerand ca se vor lua datele de grupa din
adeverinta,sau sa depun odata cu dosarul de pensie si o cerere prin care sa rog sa se corecreze greseala de mai sus
si,as mai avea o rugaminte:
la stagiul anual de cotizare pe 2013 am vazut inscris 11 luni si 20 zile
eu nu am avut absente nemotivate,invoiri fara plata sau altceva
aveti ideie de ce nu s-au trecut 12 luni complete ca in anii anteriori?
oare cele 16 sau 11 zile lipsa pana la 30 sau 31 cat are o luna intreaga sa vor scade din stagiul de cotizare?
va multumesc foarte mult pt. raspuns
Răspuns la discuția Depunere dosar pensie
multumesc pentru raspuns
este cazul de pensie anticipata[fara penalizare]
din raspunsurile dvs. anterioare referitoare la majorarea stagiului pt. grupa,as indeplini conditiile de la inceputul lunii decembrie,dar nu stiu ce zile s -ar mai putea scade din stagiu
mentionez ca am adeverinta de la angajator din care reiese ca nu am avut absente nemotivate si invoiri fara plata,iar concediile medicale am inteles ca nu se scad
am achitat totusi contributia catre casa de pensii si pt.luna decembrie si as incerca sa depun dosarul in ianuarie.Marturisesc ca am mari emotii vazind cum calculeaza dansii acest stagiu de cotizare care mie nu mi se pare ft, complicat pt. ca am lucrat la un singur angajator.

m-am angajat de la 02.09.1978 si am continuitate pana in prezent,deci la 02.12.2014 ar fi 36 ani si 3 luni
am lucrat in grupa a2 a intre 02.09.1978- 01.06.1990 procent 100la suta cf. adeverintei si s-ar mai adauga la stagiu 33 luni ,2 ani si 9 luni
deci total stagiu 39 ani asa cum prevede legea[31 ani plus 8] pt. pensie anticipata fara penalizare
data nasterii 20.01.1958 persoana de sex feminin
va multumesc foarte mult pt. confirmarea corectitudinii calculului prezentat
buna seara,
v-as ruga sa-mi spuneti daca pensia se primeste integral indiferent de data depunerii dosarului[ex.daca se depun actele pe 03 sau pe 20 ian, pensia pe ianuarie se acorda integral,daca se indeplinesc conditiile de la data de 01 desigur]
multumesc
Răspuns la discuția stagiu de cotizare
multumesc foarte mult pt.raspuns
deci prevederile legii nr.31977 ramin valabile chiar dupa aparitia noii legi a pensiilor nr.263?
buna ziua,
azi am fost in audienta la conducerea casei de pensii locale si mi s-a spus ca pt.11 ani si 8 luni lucrati in grupa a 2 a intre 1978 -1990 mi se acorda numai 2 ani majorare la stagiul de cotizare conform legii 2632010.
am i ncercat sa-i explic doamnei ca aceasta este reducerea varstei de pensionare,dar dansa spune ca se acorda cele 3 luni pt.un an cf. artic 17 din legea 263 numai pers .de la artic 6 alin 1.pct.1 lit.c.
va rog foarte mult sa ma lamuriti pe ce temei legal ma pot baza pentru acordarea acestei majorari de stagiu datorata grupei
si as mai avea o intrebare; ce zile se mai scad din stagiul de cotizare pt. ca mi se recomanda mereu sa mai platesc o luna in plus contributia sa fie ca o rezerva pt. zilele care se vor scade din stagiu.?
va multumesc