avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2183 soluții astăzi
Forum Activitate ceceiana

Activitate ceceiana

Răspuns la discuția Custodie exclusiva
aveti dreptate stimata doamna,sunt multe lucruri necunoscute.eu am plecat de langa el acum 1 an si 6 luni,relatia noastra nu mai mergea de cel putin 5 ani,el fiind jucator de noroc ,erau zile cand nu aveam ce sa-i dau copilului sa manance.de fiecare data cand ii spuneam ca vreau sa divortez ma ameninta ca se sinucide,in ultimul an de stat impreuna a fost mult mai rau, intr-o zi chiar s-a facut ca inghite niste pastile de fata cu copilul.am fost proasta ca l-am crezut si multumesc lui dumnezeu ca am avut puterea sa-mi scot copilul din acel mediu in care cu siguranta nu ar fii avut un viitor stralucit(in familia aceea majoritatea fiind dependenti de jocuri de noroc)......copilul stie de relatia mea, si o accepta,vrea sa mearga in vacanta dar nu ar vrea sa se mute definitiv, (nu vrea sa se desparta de colegii lui de clasa).mi-a spus ca ar vrea sa termina scoala generala aici si liceul sa-l faca la londra.sunt multe alte lucruri de spus........ va multumesc tuturor pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
este demoralizant, am citit ieri o gramada de raspunsuri negative in legatura cu situatii asemanatoare dar daca nu lupti , nu risti, nu ai cum sa castigi
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
hrana aceia sufleteasca pe care el i-o ofera copilului pe facebook poate continua si daca ,copilul locuieste in alta tara.eu nu i -am interzis niciodata copilului sa nu vorbeasca sau sa nu se vada cu tatal lui,si lafel am cerut si semnatura spunandu-i clar unde vrem sa mergem,sunt constienta ca e tatal lui si trebuie sa stie unde si ce face copilul dar atata timp cat esti la 15 min pe scoala si nu te deplasezi sa-l vezi intr-o pauza nu cred ca ar fi mare scofala daca eu si copilul ne-am muta in alta tara.plus ca si el are frate si mama care muncesc la 2 ore distanta de viitoarea noastra destinatie.in fine, procesul meu este pe rol si sper ca o sa castig
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
si cum obtin suplinirea semnaturii tatalui?deschizand un alt proces?care va dura in jur de un an?refuzul lui il am in scris dintr-o conversatie pe facebook....
buna ziua,
am obtinut divortul in luna noiembrie anul trecut ,am un baiat de 12 ani(ii face in iunie),custodia este comuna iar copilul are domiciliul stabilit la mine, datorita faptului ca fostul sot nu a platit pensia alimentara de cel putin 3 luni(am intrat in luna 7a),i-am facut plangere la politie,iar in baza acestei plangeri am cerut custodie exclusiva in instanta,credeti ca as avea sanse sa castig procesul?mentionez ca tatal nu comunica ,cu copilul decat prin facebook si asta se intampla destul de rar iar discutiile sunt foarte scurte,desi sta la 15 min de scoala nu merge nici sa-si vada copilul in pauza,de multe ori a mintit copilul ca o sa il ia la el in weekend iar cand venea momentul acest lucru nu se mai intampla, copilul suferind mult din cauza asta,cu timpul copilul s-a obisnuit si nici macar nu il mai intreaba daca se pot intalni.eu vreau sa-mi iau copilul la londra pentru ca vreau sa ma casatoresc acolo cu cineva.am cerut semnatura tatalui pentru vacanta de vara dar nu vreau sa imi dea.eu vreau doar sa nu mai trebuiasca sa depind de el atunci cand scot copilul din tara,copilul face fotbal si anul trecut a fost plecat 7 zile in franta la un campionat,foarte greu am obtinut semnatura ,si asta doar cu ajutorul antrenorului care a venit chiar si la notar pentru a se asigura ca nu se razgandeste,atunci i -a spus copilului ca asta va fi prima si singura data cand el va semna asa ceva. acum in iunie copilul o sa plece iar in franta si iar vor fi probleme, mentionez ca din luna noiembrie el nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului, nici financiar si nici macar emotional .
stiu ca nu ar fi corect ,as vrea sa fac totul pe cale legala,in sentinta scrie ca avem custodie comuna , el platind o pensie de 220 lei luna restul cheltuielilor fiind suportate de mama,,nu se precizeaza un orar de vizita al copilului,cpilul nu merge la el niciodada, nu pentru ca nu ar vrea sau nu il las eu (nu am nimic impotriva)doar ca tatal nu il chiama niciodata sau doar il amageste si dupaia gaseste scuze....se poate sa obtin pe cale judecatoreasca semnatura lui daca demonstrez ca el nu vrea sa mi dea semnatura doar pentru ca pur si simplu nu vrea.el a mai dat odata semnatura copilului la notar pentru a pleca cu clubul de fotbal si atunci i a spus copilului ca este prima si singura data cand el va da vreo semnatura
as dori sa stiu care sunt legile exacte pentru a scoate copilul din tara.eu sunt divortata , custodia copilului este comuna iar domiciliul copilului este la mine, eu as vrea sa plec din tara cu copilul, si stiu ca am nevoie de o declaratie a tatalui,as dori sa stiu pe ce perioada se poate face, daca se poate face pe o perioada mai lunga si daca se poate face pe toata europa fara a specifica anumite tari sau perioada de sedere, eu in vara aceasta trebuie sa merg in germania in luxemburg si as vrea sa ma mut la londra deoarece ma voi casatori acolo, as fi vrut ca tatal sa mi dea semnatura pana la 18 ani dar am inteles ca nu se mai poate face, am sunat azi la cred ca 10 notari din sibiu si fiecare are alt raspuns, unii spun ca nu se face decat pe 3 luni si cu un traseu bine stabilit,altii spun ca se poate face doar e anul in curs putandu se mentiona uniunea europeana, altul spunea ca se poate face pe un an, si pe toata europa dar nu se stie daca la vama o sa se ia in considerare, sunt confuza,as fii vrut sa se faca pe toata europa pentru a nu mentiona o tara anume pentru ca mi e teama ca daca fostul sot aude de londra nu o sa mi dea semnatura.eu nu inteleg legile astea, daca domiciliul copilului este stabilit la mine atunci copilul ar trebui sa mearga automat unde locuiesc eu,mai ales ca acum suntem in uniunea europeana si se poate circula usor,
Răspuns la discuția Poprire pe carduri
multumesc mult pentru raspuns
eu am un credit luat de la bcr in valoare de 20000 euro ,ulterior a fost vandut celor de la kruk suma ajungand la aproape 31000 euro.ieri mi-au pus poprire pe carduri,as vrea sa stiu daca familia din strainatate imi trimite bani prin western union ,acestia pot sa-mi opreasca acei bani ?va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns,