avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate constantinv

Activitate constantinv

Răspuns la discuția Inchidere hypermarket
Adica pot fi relocat permanent intr-un alt oras? In mod normal ar trebui sa se ofere cazare? In ce conditii se face relocarea conditionata de faptul ca daca nu accepti esti concediat.
Buna ziua,
Astazi am fost anuntati ca reteaua de hypermarketuri pentru care lucrez se va inchide de la 1 ianuarie 2017. Si ca angajatii vor fi redistribuiti catre subsidiarele mai mici ale aceluiasi grup. Pot fi obligat ca angajat intr-un judet sa fiu relocat in alt judet? Ce se intampla daca refuz? Daca totusi accept sunt obligati sa imi ofere cazare? Am contract pe perioada nedeterminata si lucrez de 15 ani pe acelasi post.
Ma puteti ajuta cu niste scenarii?
Va multumesc
Bariera provoaca un sentiment de conditionare si scade numarul de clienti.
O sa fac maine plangere la politie si o sa revin cu un raspuns.
Timpul specificat este de 2 ore insa nu am nici o parghie....
Se incalca legea? Daca da care?
Buna ziua,
Sunt managerul unui supermarket cu parcare privata de 50 locuri.
Sunt exasperat de samsarii de masini care practic si-au facut targ de masinii in parcarea noastra.
Cum ii pot indeparta, sau cum ar trebuii sa sune o plangere formulata la politie.
Exista o incadrare a faptei lor? Practic ei desfasoara o activitate comerciala netaxabila.
Va urez o zi cat mai frumoasa si astept orice fel de sugestie.
Buna ziua, am mare nevoie de un sfat.
Lucrez de 2 luni jumate pentru o firma greceasca cu patroni romani. Lucrez ca fotograf hotelier. Anterior sa ajung aici am facut un stagiu de pregatire pe care l-am platit cu 200 euro din primul salariu.Am semnat o foaie unde era scris cu pixul "penalty if fired 1500 euro" si "penalty if quit 1500 euro" . Tin s mentionez ca nu am primit si eu un exemplar si pe foaie ei nu au semnat nimic, apoi am fost dus la un birou pentru inregistrare pfa unde am fost inregistrat ca freelancer (ca sa evite plata unor taxe presupun)deci nu am semant nici un contract de munca. Acum vreau sa plec intrucat jobul a devenit extrem de stresant, sunt inregistrat audio video cum vorbesc cu clientii si cum ii abordez. Le-am spus ca vreau sa plec insa imi spun ca trebuie sa le dau 1500 euro. Sincer imi e frica.Ce pot face in continuare? Pe luna aprilie din toat3 incasarile vanzare foto nu s-a eliberat nici o chitanta si am dovezi in acest sens, ii pot ameninta la randul meu?