avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate eneelena

Activitate eneelena

Răspuns la discuția Rezolvare acte
Locuiesc si am locuit mereu in acest apartament. La ce va referiti cand spuneti ca miroase a simulatie? O ZI BUNA.
Răspuns la discuția Rezolvare acte
Va rog sa analizati.Citez din actul de partaj voluntar. Eu Ene Elena , preiau in deplina
propietate si exclusiva posesie de la Ene Ghe, nuda propietate asupra cotei de 30% pe care acesta o detine.
Eu Ene Ghe. declar ca imi rezerv dreptul de uzufruct viager asupra imobilului descris mai sus si de asemenea declar ca sint de acord ca Ene E lena sa preia nuda propietate asupra cotei de 30%din apartament .
Urmeaza ca in CARTEA FUNCIARA sa se noteze dreptul de uzufruct viager in favoarea Ene Ghe. deasemena se va inscrie dreptul de nuda propietate in favoarea Ene Elena. -Ca urmare a incheierii prezentului act de partaj voluntar eu, ENE ELENA imi intregesc dreptul de nuda propietate asupra bunului imobil mai sus aratat respectiv asupra apartamentului---------------
Subsemnatii declaram ca nici unul dintre noi nu solicita sulta.

Deci 70 % sint ai mei din actul de lichidare.

EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA : ENE ELENA
Intabulare, drept de PROPIETATE,(PARTAJ VOLUNTAR),dobindit prin Conventie, cota actuala 3/10.
DE CE 3/10?
ENE GHE. Intabulare ,drept de UZUFRUCT VIAGER (asupra imobilului).
INTRBARE; Copilul sau din casatoria anterioara are dreptul la 30% din apartament ?

MULTUMIRI !
Răspuns la discuția Rezolvare acte
Mulumesc, pentru raspuns.Am inteles ca cei 21000euro sant calculati pentru a plati taxele de intabulare. 21000 euro =30% din apartament cu care sotul a fost de acord sa -mi-i cedeze mie de buna voie fara a primi sulta ,sant ai sotului in actul de lichidare.Copilul sau din prima casatorie poate ataca in tribunal acesta suma din act pe motiv ca tatal sau nu a primit sulta ca el fiind mostenitrorul sau. Nu inteleg de ce notarul a scris in actul de propietate ca nu s-a dat sulta ?

MULTUMIRI
Răspuns la discuția Rezolvare acte
Multumesc frumos ptr. raspuns. Va explic situatia din acte si va rog sa-mi dati o solutie.In timpul casatoriei am realizat un apartament in devalmasie. Am dat divort. Actul de lichidare spune:noi fosti soti stabilim cota de contributie la dobindirea bunului comun tinand cont de veniturile salariale ale fiecaruia dintre fosti soti si de munca in gospodarie pe care fiecare a prestat-o in timpul casatoriei(fosta sotie Ene Elena a avut o contributie mai mare la dobandirea bunului imobil avand in vedere ca a detinut o societate comerciala si in acelasi timp a fost angajata) de 30% ptr. Ene Gheorghe si 70%ptr. Ene Elena.
Actul de partaj spune:noi Ene Ghe. si Ene Elena am hotarat incetarea copropietatii prin partaj asupra imobilului ,iar partajul se face conform intelegerii nostre :eu Ene Elena, preiau in deplina propietate si exclusiva posesie de la Ene Ghe, nuda propietate asupra cotei de 30% pe care o detine asupra apartamentului iar eu ,Ene Ghe. declar ca imi rezerv dreptul de uzufruct viager asupra imobilului si deasemena declar ca sant de acord ca Ene Elena sa preia nuda propietate asupra cotei de 30%din apartament si intabulat in cartea funciara. Noi partile evaluam imobilul partajat in vederea taxarii si intabularii prezentul actde partaj voluntar(cota de 30%) la valoarea de 21000euro.
Extrasul de carte funciara spune : Ene Elena -Intabulare, drept de Propietate , (partaj voluntar), dobandit prin conventie cota actuala3/10.
Ene Ghe, drept de UZUFRUCT VIAGER(asupra imobilului).

Va rog respectuos sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Copilul sau din prima casatorie pote sa castige in instata cei 21000euro dupa decesul acestuia eu ramanand propietar pe integ apartamentul? Cum trebuie solutonata aceasta situatie? In aceasta situatie se poate face un contact de schimb din care sa reiasa ca in locul celor 2100euro pe care ii cedeaza sotul eu institui drept de uzufruct? sau solutia prpusa de dv . sa dea decaratie ca renunta la uzufruct si apoi sa cedeze 21000euro in schimbul uzufructului? Ce ne sfatuiti tinand seama de faptul ca sintem in varsta si fostul sot vrea sa ma protejeze deoarece este constent ca eu am realizat mai mult ptr.a cumpara acest apartament,si nu dereste ca , copilul sau din prima casatorie sa -mi faca greutati deoarece nu este in relatii bune cu acesta. Trebuie sa va spun ca eu i-am facut TESTAMENT inainte de a da divort pentru a nu veni sora mea la mostenire. Astept raspuns . MULTUMIRI.
Răspuns la discuția Rezolvare acte
Am dat divort , in urma divortului eu sotia sint nud proprietar deoarece in actul de lichidare mi s-a cuvenit 70% deoarece eu am participat cu mai multi bani la realizarea unui apartament in timpul casatoriei iar sotul a ramas cu 30% din apartament si i-am facut uzufruct. Sotul a considerat ca si cei 30% trbuie sa fie ai mei cedandu-i mie,astfel eu am devenit nud proprietar iar el uzufructuar.Deoarece sotul considera ca trbuie sa ma protejeze astfel incat copilul lui din prima casatorie sa nu-l mosteneasca vrem sa solutionam acest aspect facand un contact d e schimb din care sa reiasa ca in locul uzufructului cedeaza 30% =21000eur.
Intrbarea este; in instanta copilul sau poate avea castig de cauza daca sotul mi-a cedat totul mie .Desigur ca eu am participat cu mai multi bani avand un srl. si serviciu si considera ca nu este drept ca dupa decesul sau sa vina copilul sau sa ia din munca mea.Cateodata legile nu spun realitatea de aceea multe familii se desfac.
In urma divortului am facut partajul in care sotul are uzufruct pe tot apartamentul iar eu nud propietar. In actul de lichidare sotul are 30% din apartament, iar eu am 70%. In actul de partaj sotul a fost de acord cu trecerea a 30% din ap in prpietatea mea ,astfel eu am devenit nud propietar iar el uzufructuar. Nu s-a dat sulta. Copilul sotului din prima casatorie poate revendica suma de 2100 euro=30% daca merge in tribunal , daca sotul mi-a cedat-o mie fara sa-i dau sulta? Ce acte mai trbuiesc facute ptr. a sta linistita ca nu are castig in tribunal (copilul sau ne ameninta ca apartamentul v-a fi al sau). MULTUMIRI
Discuție Rezolvare acte
IN URMA ACTULUI DE PARTAJ FACUT IN IUNIE 2015 TREBUIE FACUT UN ALT ACT IN CARE SE CEDEAZA SUMA DE 21000 euro care au ramas in partaj la sot in schimbul uzufructului deoarece eu fosta sotie nu am dat sulta si am acceptat uzufruct. Acest act trbuie facut ptr,ca copilul sotului din prima casatorie daca merge in instanta sa nu aiba dreptul a21000 euro, fostul sotul dorind sa ma protejeze pot face acest act in 2016 ? Este tarziu , sau nu are importanta data ? Actul v-a fi un contract de schimb. In locul a 21000 euro se da uzufruct. Facand acest act copilul sau poate avea castig in tribunal daca pe mine ma da in judecata ?
Răspuns la discuția MOSTENIRE
ACTUL DEPARTAJ L-AM FACUT ANUL ACESTA IN IUNIE. ACEST ACT DE SCHIMB IN CARE SA SE DEA SUMA DE 2100EURO IN SCIMBUL UZUFRUCTULUI PUTEM SA-L FACEM ANUL VIITOR.
Răspuns la discuția MOSTENIRE
intrebare: dv, domnule APOSTU GHE. santeti avocat ? De ce sa contactez un alt avocat ?

M-ati dat sfaturi corecte la intrebarile anerioare . La intrebarea : dupa cat timp ne putem recasatori ? ce ma sfatuiti. Multumiri.
Răspuns la discuția MOSTENIRE
MULTUMESC . DA . ESTA O SOLUTIE BUNA .


INTRBARE : Am facut acest act de partaj in urma divortului, Ne mai putem cununa.Dupa cat timp pentru a nu afecta aceste acte ?