avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Activitate dynamix88

Activitate dynamix88

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

Sunt antreprenor general si am de intocmit un deviz de lucrari pentru un beneficiar. Devizul meu arata sub forma urmatoare:

A.
Lucrari executate de subantreprenori + lucrari executate de mine
( pentru cele de mai sus am intocmite situatii de lucrari,facturi,etc )

B. Se face suma totala la punctul A la care se adauga procentual urmatoarele:
- cheltuieli de proiectare 10%
-cheltuieli generale 20%
- beneficiu 7%
- organizare de santier 10%

Pentru cele de la punctul B nu se intocmeste niciun document justificativ. In contract este stipulat faptul ca se vor aplica coeficientii de incheiere deviz.

Intrebare: sunt obligat sa justific cheltuielile de mai sus sau nu pentru ca asa este practica in constructii de a se aplica doar procentual ca nu se pot cuantifica exact ce a intrat in acele cheltuieli?

Multumesc!

Discuție radiere SRL
Buna ziua,

Buna ziua,
am infiintat un srl in anul 2008 impreuna cu un asociat. ulterior am ramas asociat unic dar nu s-a mai depus nicio declaratie sau bilant din 2008.Doresc sa o radiez. care ar fi solutia de radiere ? Sau o solutie sa fie radiata ulterior din oficiu de catre ONRC.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

acum un an am avut nevoie de un procesator de plati international si intr-un final l-am gasit (icepay.com). problema era ca imi trebuia urgent sa activez contul ca pierdeam din vanzari. am urmat procedura de la ei de pe site sa trimit toate documentele necesare dar nu a raspuns nimeni dupa 3 luni. am tot dat mail-uri peste mail-uri si intr-un final au rasp : "o sa revenim cu informatii dupa ce analizam dosarul" si uite asa au mai trecut 3 luni . intr-un final am renuntat la ei si am gasit pe altcineva.

Unde este problema? :) actele au ramas inregistrate in contul meu de client pe site-ul lor si contractul a fost activat acesta avand o taxa luna de 40 euro. acum recent am primit mail de la ei ca am un sold de 500 euro si trebuie platit daca nu o sa transmita contractul la o firma care se ocupa cu recuperari de create.
Intrebare: daca eu nu am folosit serviciile lor tot sunt obligat sa platesc acest sold ?

ei au zis ca sa pot anula contractul trebuie sa am sold 0.

ce recomandati sa fac in continuare ? multumesc