avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Activitate hadasatanase

Activitate hadasatanase

Răspuns la discuția Granituire
va multumesc frumos din suflet pentru aceste informatii .Nu s-a solutionat nimic inca...din cate m-am interesat eu este posibila o eroare de 2% permisa de lege in urma efectuarii expertizei.Aceasta eroare ma poate face sa pierd procesul???reclamantul obligandu-ma la cheltuieli de judecata si sa-i platesc avocatul?
mentionez faptul ca vecinul care m-a dat in judecata se cunoaste bine cu expertul care a efectuat expertiza...acest expert efectuadu-i alte lucrari topo si sub forma aceasta de eroare de 2%practic 10 mp ma poate face sa pierd,lui dandu-i 10 mp chiar da eu am in minus?
in urma efectuarii expertizei el are si foloseste 18 mp in plus fata de vechiul proprietar,iar mie imi lipsesc 33 mp fata de vechiul proprietar...ce se poata face?
Discuție Granituire
buna ziua...as vrea sa va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac in cazul in care judecatorul ii da dreptul la cei 10 mp din suprafata mea dar doar pe o anumita suprafata nu cat e de lunga gradina,daca si eu am in minus 15 mp,in urma efectuarii expertizei si vecinul m-a dat in judecata pentru 200 mp???
daca pot recupera banii ce i-am pierdut in acest proces de granituire ca am platit atat paratii cat si reclamantii jumi-juma expertiza?noi ca obiectiuni ce putem inainta judecatoriei?
am un dvd cu filmulete si poze cu terenul pentru care am fost dati in judecata ca nu l-am folosit noi,ci reclamantii pana in momentul in care ne-au dat in judecata,chiar daca am avut ca puncte tarusii batuti si intre ei sarma legata de la par la par, in urma efectuarii procesului verbal de trasare?ma poate ajuta acest dvd ca proba?
va multumesc frumos anticipat si va rog totodata sa ma sfatuiti ce pot face?pot da si eu in judecata pentru tulburare de posesie sau altceva?
va multumesc frumos pentru sfaturi si sper sa se faca dreptate...eu am dovezi ca nu am folosit acel teren ,ma POATE AJUTA IN ACEST FEL?????:(
Sunt intr-un proces cu un vecin asupra unei suprafete pe care el sustine ca as fi acaparat-o de la el.Expertul desemnat de judecatorie a venit la masuratori, dupa lungi asteptari, iar acum avem un raport care il favorizeaza pe vecin caruia s-a decis sa-i dea 10 mp chiar pe suprafata din spatele casei.
Problemele constatate de expert sunt insa uimitoare, eu am lipsa 33mp fata de CF, 15 mp fata de planul cadastral vecinul are o suprafata mare lipsa fata de CF si momentan foloseste 18mp in plus fata de planul cadastral,asta pana decide judecatorul.
Daca ma obliga sa-i cedez si eu inca 10 mp si astfel sa-mi maresc suprafata minus deja existenta si fata de CFsi plan cadastral. e posibila modificarea unui plan cadastral in functie de suprafata din CF?
As putea fi obligat sa-i cedez vecinului cei 10 mp care dupa masuratorile efectuate la noi de catre o firma de masuratori ar parea ca imi apartine?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
tot eu sunt...as vrea sa stiu daca se poate(in cazul in care masuratorile care se vor face sunt in favoarea mea.... adica CORECTE) cumva in ceva mod sa-mi recuperez banii...pentru ca ,am inteles ca granitiurea se plateste in cote egale si am dat deja in avans...DAR,ma repet in cazul in care eu am castig..as vrea sa-mi recuperez banii dati pentru ca nu mi se pare CORECT SA PIERD BANII DACA AM TOATE ACTELE SI MASURATORILE CORECTE...VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI SI IN ACEST FEL...SI MAI AM DOVADA in sensul ca de cand am chemat firma de topo si mi s-a facut procesul verbal de trasare a terenului eu am pozat si filmat cat foloseste vecinul din terenul nostru pentru ca mi se parea INACCEPTABIL nesimtirea de care dadea dovada ca folosea ca si cum nu ar fi existat nici un tarus care sa delimiteze hotarul...si in plus am si martori care pot spune acest lucru ca el a folosit terenul meu pentru care tot el m-a dat in judecata...eu am intrat in depresie si de 3 luni fac tratament de la medicul psihiatru...pot sa-l dau in judecata intr-un fel sau altul(tulburarea linistii mele,tulburare de posesie etc.)
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
buna ziua din nou:)am din nou o problema...tot cu acelasi vecin...cu care din pacate nu s-a rezolvat nimic,in sensul ca tribunalul a desemnat 2 experti care sa ne masoare si pana in prezent nu s-au prezentat nici unul...cat se mai poate amana?????si din ce cauza nu vin????se pot face ceva smecherii????....va rog frumos sa ma ajutati in acest fel...
acum acelasi vecin mi-a depozitat langa geam gunoi de la vaci(mentionez ca pe terenul lui)chiar la limita de teren pentru care sunt data in judecata.vine un miros ff greu si urat mirositor,distanta dintre gunoi si geam e maxim 2,5 metri.am facdut o reclamatie la primaria de domiciliu....dar m-ar interesa ...daca primaria nu-l poate face sa-si mute gunoiul(care e deja de o saptamana) il pot da in judecata???sau nu se merita la cheltuieli ???ce se poate face in acest caz????va multumesc frumos anticipat...o zi cat mai frumoasa
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
problema e urmatoarea...vecinul e pe colt..si... intre noi si nu numai aici nimeni nu are ingradit,iar urmatoarea casa e a mea si casa lui pe cealalta strada.eu sunt pe astalalta strada..eu vad practic din casa intr-o parte gradina lui...avem o copie de la cadastru si pe harta de la cadastru se vede ca locul lui e mai mic...DAR a zis(vecinul) ca harta lor nu e buna...ca am dat mita...a adus injurii...vreau sa stiu daca e posibil ca judecatorul sa-i dea lui cand se va face granituirea..va rog ajutati-ma sunt ff stresata...pot ramane fara spatiu dupa spatele casei pana in capatul gradinii?ei la inceput cand am cumparat casa au respectat limitele,din 2008 eu practic chiar daca stiam cat am chemand masuratori autorizate sa faca lucrul acesta, NU AM FOLOSIT ACEA PORTIUNE DE TEREN.am dovezi (poze,am filmat)ca EI L-AU FOLOSIT pana acum cand ne-a dat in judecata.eu cred ca a asteptat sa moara fosta proprietara care a stat inaintea noastra care putea spune adevarul pentru ca sotul si cumnatul ei au construit casa si si-au lasat 1 metru dupa casa.FOSTA PROPRIETARA A MURIT IN ACEEASI LUNA CAND AU FACUT PLANGEREA ....A POATE AJUTA SI ACEST LUCRU????
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
da...
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
BUNA,DIN NOU...sa inteleg ca la procesul ce se apropie se va hotara de catre judecator cine va veni in expertiza pentru masuratori??se iau in considerare martorii ce i-am citat???e posibil sa-i dea lui metrii ce-i lipsesc si eu sa raman fara,iar la randul meu sa mut ceilalti vecini cu hotarul doar sa-i iasa lui???martorii (care sunt batrani bastinasi ai comunei) sustin ca locul acela a ramas mai mic...dar vecinul plateste impozite pe o suprafata si in realitate are cu 200 m patrati mai putin...dar asta nu inseamna ca-i are la mine...casa asa am cumparat-o...erau batuti fiere-osie de caruta ff groase in pamant,dupa care s-au luat inainte cand s-au construit casele....DAR pe partea cu vecinul care ne-a dat in judecata au disparut intr-un mod miraculos...firma ce am chemat-o au venit cu sistem prin GPS de au batut tarusii....va rog frumos ajutati-ma cu sfaturi ,ce se poate intampla in astfel de cazuri????
Răspuns la discuția GRANITUIRE INTRE VECINI
nu am studii de specialitate,dar am fost sfatuita de cineva care are studii de specialitate...am spus in intampinare ca sunt martori si am citat 4 .precizez ca terenul pentru care ma da in judecata se afla chiar in spatele casei,iar firma care a efectuat masuratorile au batut tarusi la o distanta de 1 metru de la casa spunand ca ata am si pe aici pe capatul comunei cam toti oamenii au aproximativ 1metru dupa casa pana in capatul gradinii.am mai fost citati si la cadastru i-au spus ca orice om are ceva dupa spatele casii,dar am fost acuzati ca am dat mita celor de la cadastru si ca ei nu au harta buna...e posibil sa aiba castig de cauza avand in vedere ca si ceilalti vecini de la noi au teren in spatele casei???