avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelaioli

Activitate Mihaelaioli

As vrea sa stiu ce stipuleaza art. 181, si anume cum se face recuperarea drepturilor necuvenite incasate de la asigurarile sociale( pensie).
Multumesc
Buna ziua,

Ieri am primit o decizie prin care mi se aduce la cunostinta ca in urma unei verificari facute, s-a constatat ca s-a platit si incasat in mod necuvenit o anumita suma de bani, adica mi s-au virat in cont, in mod eronat, bani care nu imi apartineau. Trebuie sa mentionez ca eu am iesit la pensie in luna octombrie 2014, si abia in luna martie 2015 am incasat drepturile banesti. In aceasta decizie, se stipuleaza ca daca in termen de 15 zile, de la primire, nu fac contestatie, prezenta decizie reprezinta titlu executoriu.
De asemeni se mentioneaza ca in temeiul art. 179 din Legea263/2010, aceasta suma se constituie in sarcina mea, ca drepturi incasate necuvenit, si ca se va recupera conform art. 181 din Legea 263/2010, ca am dreptul sa fac contestatie in termen de 15 zile de la primire, la tribunalul in a carui raza teritoriala am domiciliul.
Eu nu locuiesc in Romania, asa ca nu stiu unde as putea sa depun contestatia, mai ales ca in aceasta decizie nu exista nici o indicatie de contact telefonica sau de alta natura. De asemeni, nu vad de ce trebuie sa platesc eu pentru greselile altora, nu sunt eu responsabila de incasarea acesturi drepturi, banii mi-au fost virati in cont de catre o institutie care ar trebuie sa-si asume raspunderea.
As vrea sa stiu ce pot face in aceasta situatie.
Multumesc anticipat pentru raspuns
Multumesc ptr raspuns. Nu au contract de inchiriere. Ce ar presupune evacuarea? Ma refer la demersuri si durata.
Multumesc
Multumesc ptr. raspuns; mai am o nelamurire, pot fi evacuati ?
Mama mea a primit in spatiu pe nepoata sa care acum s-a casatorit. Nepoata si sotul ei vor sa-si schimbe buletinele pe adresa mamei mele. In cazul in care mama mea decedeaza, care sunt drepturile nepoatei si sotului ei? Va multumesc
Multumesc pentru raspuns.
Este adevarat ca am inteles ca aceasta perioada nu imi aduce bani, insa nu intelegeam si nici acum nu inteleg de ce nu-mi aduce stagiu. Voi face o contestatie, asa cum imi indicati d-voastra.
Va multumesc ptr.raspuns.
De aici a fost trimesa copie dupa diploma de studii, dar nimeni nu mi-a cerut adeverinta din care sa reiasa ca au fost facute la zi. De asemeni a fost trimesa situatia mea, la zi, cu stagiul efectuat aici ( din 2008 pana astazi ), si totusi nu a fost luata in calcul aceasta perioada. Ce este mai surprinzator, mi-au cerut sa fac dovada indeplinirii stagiului complet de cotizare, solicitat de lege( 29 ani si 10 luni!), in caz contrar imi vor retine din pensie cei 2 ani care lipsesc ptr. indeplinirea acestui stagiu.
In cat timp ar trebui sa depun contestatia?
Va multumesc
Multumesc ptr. raspuns, dar nu sunt convinsa in totalitate ptr. ca mi-au cerut o dovada ca platesc aici asigurarile sociale, mi-au zis ca nu indeplinesc stagiul total de cotizare.
Legislatia din Romania ce prevede? Se iau sau nu in considerare anii lucrati in strainatate?
Va multumesc mult.
Dosarul de pensie a fost transmis in Romania de catre Asigurarile sociale de aici, si din cate stiu eu au trimes si dovada ca am lucrat aici.
Multumesc