avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1217 soluții astăzi
Forum Activitate alexica

Activitate alexica

Am fost la un executor judecătoresc săi înființeze poprire fostului soț ptr pensia de întreținere.Acesta nu vrea să execute decât pensia pe lunile restante.Spune că nu poate înființa poprirea definitiv.Asta înseamnă să merg lunar sau la câteva luni ptr ai pune poprire ptr neplata.Este normal așa ceva ?
Firma Kruk mi-a pus poprire pe salariu ptr un credit neplatit la Brd pe1/3 din salariu.Mi-au cesionat creanta an valoare de 34000 an 2012 si poprirea au anfiintato prin executor an 2014 an valoare de 62000 cu penalizari si cheltuielile executorului.Eu nu am vorbit niciodata cu cei de la kruk dar saptamana trecuta i-am sunat fiind dispus sa le platesc mai mult ptr a scapa mai repede la momentul actual le vireaza angajatorul meu 400 ron lunar .Ei mi-au calculat dobanzi cum era specificat an contractul cu brd de 19.5 % iar creditul era an euro.Mi-au oferit o reducere de 35/% daca semnez un angajament de plata cu ei si le achit toata suma ramasa odata.Va rog din suflet sfatuitima cum e mai bine ptr mine sa semnez cu ei acest angajament sau sa-i actionez an instanta ptr modul cum mi-au majorat suma am inteles ca ei nu prea ar avea voie sa perceapa dobanzi ca nu au statut de banca si tinand cont ca au cumparat creanta la o valoare de 10% nu stiu ce sanse de castig am si mai raman si cu banii dati la avocati .A mai trecut cineva prin asa ceva ? Va multumesc anticipat.
daca divortam de comun acord la notar cum fac sa mi se puna poprire pa salariu la servici ptr pensia de intretinere tinand cont ca mai am deja doua popriri?.daca sotia apeleaza la un executor acesta va pune poprire decat pe suma de plata restanta si nicidecum pe toata perioada pana minorii implinesc 18 ani ?.trebuie neaparat divortul pronuntat de instanta de judecata?pot cei de la financiar sami opereze poprirea doar an baza conventiei notariale tinand cont ca este titlu executoriu?
am 2 popriri la servici pe jumatate din salariu.pe numele meu nu am nimic sant casatorit am 2 copii de 2 respectiv 4 ani .creditele sant de nevoi personale fara garantii fara giranti.sotia nu e bagata la niciun credit.Daca divortam si stabilim pensia alimentara jumatate din salariu ce pot face firmele de recuperari.pensia o platesc 22 de ani deacum inainte.Exista vreo sansa sa se prescrie sau nu?Are voie executoru sa sparga usa si sa ia mobila din casa si lucrurile ?frigider aragaz etc?