avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate onitza04

Activitate onitza04

Buna ziua ! Ce se intampla daca nu ti-ai declarat veniturile si ce s-ar putea face in cazul acesta? Precizez ca eu nu am stiut de aceasta procedura si tocmai ce am aflat ca trebuia sa imi declar veniturile atat de la persoana care mi-a trimis bani cat si din munca independenta ! Va multumesc si astept un raspuns
Discuție Plata impozit
Buna seara, as dori sa stiu daca banii primiti pe card de catre cineva din alta tara trebuie impozitati ? Daca eu am lucrat independent 4-5 luni dar la un interval mare de timp, trebuia sa imi deschid un pfa pentru a plati impozit si contributii la stat ? Eu nu am stiut de aceasta procedura si de aceea vreau sa imi deschid un pfa pentru a lucra incontinuu independent ! As dori sa stiu daca cei de la fisc ma vor penaliza sau imi vor opri impozitul din urma de indata ce imi voi deschide PFA sau daca se poate intampla ceva mai grav de atat ? Va multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune?
din moment ce nu are adresa mea, nu stie unde locuiesc si are doar numele meu si contul bancar poate sa ma dea in judecata ? ce stie el, e ca domiciliul meu e din VS si ca locuiesc in IS ? poate sa ma dea in judecata atata timp cat el s-a oferit sa ma ajute?
Răspuns la discuția Inselaciune?
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat ! mi-a spus ca imi da o ultima sansa de a vorbi azi cu el ! in caz contrar vom vorbi la tribunal ! sunt foarte speriata pentru ca nu sunt persoana potrivita pentru asa ceva ! :( va multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune?
pai eu ii spuneam sume mai mari fata de cele reale pentru cele de care aveam nevoie! noi nu ne-am cunoscut personal, dar mai aveam si convorbiri video ! in afara de chirie, mancare, cheltuieli etc . eu il minteam si cu alte lucruri pentru a-mi trimite bani ! desigur nu stiu daca ma credea sau nu dar el ma ajuta ! intr-un final i-am spus ca l-am mintit uneori ! niciodata nu m-a lasat la "greu" pana i-am spus adevarul ! dupa ce i-am spus ca de fapt l-am mintit , dansul ma streseaza cu un document pe care vrea sa il trimit! cateodata imi spunea sa uitam de document , dupa care iar ma stresa mereu , pentru ca nu putea sa aiba incredere in mine deoarece a ma fost inselat pe internet ! tot ce vrea el , e sa ii trimit acel document , altfel ma va da in judecata pentru inselaciune si altele , cu dovezile pe care le are pe skype ! noi ne imprietenisem pe site-ul de socializare, vorbeam in fiecare zi, dupa care a decis ca nu poate sa ma lase sa mor de foame sau altele !
Răspuns la discuția Inselaciune?
Cum poate sa obtina hotarare judecatoreasca? :(
Mi-a spus ca ma va da in judecata pentru ca l-am mintit pentru anumite sume de bani , dar si eu i-am promis ca ii voi inapoia banii numai cand voi avea propriul salar dar nu toata suma mentionata de el ! este vorba de 68.000 euro ! el vrea sa ii trimit documentul facut de el , semnat si completatat precum ca ii voi inapoia banii atata timp cat voi avea salar si ca trebuie mereu sa il tin la curent ce salar am !

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Răspuns la discuția Inselaciune?
pe ce baza poate sa obtina hotarare judecatoreasca ? el mi-a spus ca ma ajuta in orice problema am ! dar de multe ori l-am mintit pentru a-mi trimite sume de bani ! intr-un final i-am spus ca l-am mintit si ca aveam nevoie de bani sa imi cumpar una alta ! el mi-a spus sa ii trimit documentul alturat de copia de buletin si dovada precum lucrez sau nu ! in cazul in care nu i le trimit a spus ca ma va da in judecata ! de cateva ori i-am spus ca ii voi inapoia banii inapoi dar nu toata suma mentionata de el , si doar atunci cand voi avea bani ! nu inteleg pe ce baza ar putea sa ma dea in judecata ! nu trebuia sa fac nimic in schimb
Discuție Inselaciune?
buna seara! acum un 1 de zile am cunoscut o persoana pe un site socializare! persoana respectiva s-a oferit sa ma ajute cu bani pentru a-mi termina studiile si alte nevoi personale! in unele cazuri am mintit pentru a-mi trimite bani , dar intr-un final i-am spus ! imi tot trimite un document creat de el prin e-mail sa il completez cu datele mele persoanle plus semnatura precum ca o sa ii inapoiez banii inapoi de indata ce voi avea un salar ! mi-a spus de curand ca daca nu vorbesc cu el si nu ne intelegem pe cale amiabila va suna la politie si ma va da in judecata pentru recuperarea banilor si nu numai , pentru acuzatii penale, frauda, spalare de bani , nu stiu de unde le-a luat pe toate ! informatiile pe care le despre mine sunt doar numele, contul bancar si de unde sunt dar fara adresa, doar orasul ! as dori sa stiu daca poate sa imi faca ceva doar cu ceste informatii si convorbiri de pe site ! va rog din suflet daca imi puteti da un sfat ! va multumesc