avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate ArualAnele

Activitate ArualAnele

Din anul 1996 folosesc o suprafata de teren ca un bun personal. Nu am detinut acte pentru teren, iar din 2008 Primaria detine cota respectiva de teren care face parte din suprafata totala de aproximativ 2300 mp.
Din septembrie 2018, un vecin care are casa pe suprafata totala din cei 2300 mp, detine 1111 mp din total, practic si suprafata de teren pe care eu am folosit-o din '96.
Pana in 2018, eu am depus cereri la primarie pentru defalcarea suprafetei de 2300 mp si sa mi se aloce si mie cei 150 mp folositi din '96 cu acte si inregistrare pe numele meu in CF contra cost.
Acum am o nelamurire: exista baza legala care mi-ar da posibilitatea sa am drept de prioritate in privinta celor 150 mp, inaintea vecinului care deja a fost improprietarit? Nu mi se pare corect cum s-a procedat.....
Răspuns la discuția Nelamurire uzucapiune
Buna ziua,
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra. Asteptam sa vedem ce se va intampla cu demersurile facute catre Primaria care administreaza acea suprafata pe care se regaseste si portiunea de teren pe care parintii mei o folosesc de aproximativ 20 de ani.
Parintii mei au cumparat in urma cu aproximativ 20 ani un teren fara niciun act de vanzare-cumparare de la un vecin, care nu avea nici el un astfel de document cu titlu de proprietate.
In prezent, o suprafata mult mai mare este inregistrat in Cartea Funciara pe Primarie.
Doresc sa stiu daca in acest caz, se poate aduce in discutie uzucapiunea pentru ca parintii mei sa poata inscrie suprafata de teren pe care o utilizeaza de aproximativ 20 ani si care sunt pasii legali de urmat.
Multumesc.
Răspuns la discuția Plangere penala?
Va multumesc!
Buna,

Am fost insultata la o postare de-a mea de pe pagina de Facebook si as dori sa stiu daca pot face plangere penala impotriva persoanei care m-a insultat, injurat si a amenintat o ruda. Am facut print screen la comentariile lasate si de asemenea am martori care au vazut comentariile acelei persoane.

De asemenea, doresc sa stiu daca aceste infractiuni se regasesc in noul cod de procedura penala la articolele 205 sau 206 si 193.

Multumesc