Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire uzucapiune

Parintii mei au cumparat in urma cu aproximativ 20 ani un teren fara niciun act de vanzare-cumparare de la un vecin, care nu avea nici el un astfel de document cu titlu de proprietate.
In prezent, o suprafata mult mai mare este inregistrat in Cartea Funciara pe Primarie.
Doresc sa stiu daca in acest caz, se poate aduce in discutie uzucapiunea pentru ca parintii mei sa poata inscrie suprafata de teren pe care o utilizeaza de aproximativ 20 ani si care sunt pasii legali de urmat.
Multumesc.
Buna ziua,
In primul rand trebuie sa verificati daca terenul se afla in proprietatea publica sau in proprietatea privata a unitatii administrativ teritoriale.
In situatia in care este in proprietatea publica nu se poate pune problema de uzucapiune.
In situatia in care este in proprietatea privata, puteti incerca o actiune avand ca obiect uzucapiune, insa fiind vorba de proprietate publica, chiar daca veti face dovada indeplinirii tuturor conditiilor prevazute de lege pentru a uzucapa, solutia instantei de judecata este greu de anticipat.
Exista atat practica favorabila, cat si nefavorabila.
Buna ziua,
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra. Asteptam sa vedem ce se va intampla cu demersurile facute catre Primaria care administreaza acea suprafata pe care se regaseste si portiunea de teren pe care parintii mei o folosesc de aproximativ 20 de ani.