avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate anca1224

Activitate anca1224

Buna ziua ,
Am rugamintea sa-mi spuneti daca la stagiul de cotizare pentru pensie (inclusiv pensia anticipata partiala) sunt luate in considerare concediile prenatale/postnatale, de care am beneficiat (in conformitate cu legislatia in vigoare la acea vreme) in perioadele:
ianuarie 1984-mai 1984.
mai 1986-august 1986
Precizez :
- am nascut 2 copii , in ianuarie 1984 si in mai 1986 .
- perioadele mentionate mai sus nu sunt precizate ca atare in carnetul de munca, ci incluse in alte perioade.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt incluse in stagiul de cotizare pentru pensie/pensie anticipata si in baza carei legislatii.
Va multumesc.


Buna seara ,

va rog sa-mi indicati care este legislatia de baza care reglementeaza regimul stampilelor pentru o societate ?
Daca societatea isi schimba putin denumirea si se schimba si stampila societatii, exista obligativitate de a anunta o anumita institutie abilitata si care este aceasta?
Buna ziua,

Daca am iesit din somaj si pana ma angajez mai dureaza cam doua luni, trebuie sa platesc ca persoana fizica contributia pentru sanatate?
Este obligatoriu sa imi fac contract individual sau pot sa astept pana ma angajez?
Daca da, cat ar trebui sa platesc pe luna?

Va multumesc
Daca pe talonul de somaj scrie ca data suspendarii indemnizatiei de somaj este 18 decembrie , este considerata ca ultima zi de plata a somajului sau prima zi cand nu mai este indemnizatie? Trebuie sa inchei contract de asigurari sociale ca sa imi continui stagiu de cotizare si trebuie sa stiu exact. Cei de la agentia locala a fortelor de munca mi-a pus stampila pe talonul de somaj cu ultima viza data de 18 decembrie. Deci aceasta este ultima mea zi de somaj?