avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate panturu_nelu

Activitate panturu_nelu

Discuție Reclamatie CEDO
As dori si eu o lamurire daca se poate.Vreau sa fac o plangere impotriva statului roman la CEDO.Am fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Brasov la 3 ani cu suspendare.Sentinta am primit-o in data de 12.03.2015.Am formulat contestatie in anulare confom art 426 lit B Cpp ,care mi-a fost admisa in principiu si mi-a fost stabilit termen in data de 16.06.2015.Am cerut amanare deoarece avocata si-a luat concediu medical.S-a stabilit ca termen de judecata data de 15.09.2015.Intrebarea mea ar fi "De cand se calculeaza 6 luni ,de la data ramanerii definitive a sentintei sau de la data solutionarii contestatiei in anulare"?
Am primit o oferta de convertire a creditului pe care il am din CHF in LEI.Banca la care am creditul momentan am actionat-o in instanta pentru comisioane abuzive (comision de risc si comision de administrare) si in luna februarie am primit sentinta prin care am castigat.Nu am primit motivatea pana acum,si s-au stabilit cheltuieli de judecata 2000 de lei.Banca la care vreau sa convertesc creditul imi cere o declaratie " sa renunt in mod expres si irevocabil la judecata cererii de chemare in judecatace formeaza obiectul dosarului nr..., aflat pe rolul judecatoriei...,motiv pentru care solicitam instantei sa ia act de aceasta renuntare si ,in consecinta,sa anuleze in tot hotararile ce vor fi fost deja pronuntate in dosarul sus mentionat.Prezenta declaratie constituie CERERE SCRISA DE RENUNTERE LA JUDECATA. Intrebarea mea este daca dau acesta declaratie cine va plati cheltuielile de judecata(2000 de lei),repet sentinta este pronuntata
Răspuns la discuția Procedura penala
Nu sunt pomeniti in dosar, decat la inceperea urmaririi penale.
Intr-un proces penal s-a inceput urmarirea penala impotriva a 5 persoane fara a exista vreun act de sesizare impotriva acestora(dosarul fiind disjuns dintr-un alt dosar ,disjungerea fiind facuta pe numele altor 7 persoane).Celor 7 persoane l-i s-a dat neinceperea urmaririi penale si s-a inceput urmarirea penala impotriva celor 5 .Se poate incepe urmarirea penala impotriva celor 5 daca nu au avut calitatea de faptuitori in dosar(dupa vechiul cod de procedura penala).
Unde pot gasi o sentinta definitiva petru practica judiciara?
Intr-un dosar penal s-au efectuat niste filmari ce au fost stocate pe un Hard-Drive .Parchetul a depus la dosar DVD-uri care zic ei ca ar contine copii dupa original.In timpul procesului avocatul apararii a cerut pentru vizionare suportul original(hard-drive-ul) si instanta a respins pe motiv ca in raspunsul parchetului se mentioneaza ca nu mai exista altceva decat ceea ce este depus la dosar.Unde pot gasi o sentinta definitiva pe aceste aspecte sau daca are cineva sa mi-o trimita si mie pentru practica judiciara.
Cum ar trebui procedat mai departe?
Daca eu sunt lucrator in Ministerul de Interne si sotia este angajat APIA si am vrea sa deschidem o intreprindere individuala pe numele sotiei conf. codului CAEN 1392 ,fiind amandoi functionari publici ar putea exista problema de incompatibilitate?
Va rog daca se poate sa-mi dati o parere (interpretare) referitoare la art.446,alin.1,2 si3 din codul penal din 25 iunie 2009. legea 286
Din ce inteleg eu codul penal a fost abrogat si pana in feb.2014 cand a intrat in vigoare noul cod penal Romania nu a avut cod penal