avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters339305

Activitate ContSters339305

Răspuns la discuția Faliment PFA - 2018
Multumesc pentru informatie.

Am gasit pana la urma, chiar aici in forum intr-o alta postare. Se pare ca intrarea direct in faliment e mai complicata putin pentru persoane fizice.

Legea e aceasta [ link extern ]

iar conditiile si ghidul pentru insolventa sunt descrise aici: [ link extern ] .

Pe mine m-ar fi interesat mai mult sa stiu unde trebuie sa pun dosar de insolventa: la tribunal, la ANAF, la Registrul Comertului, la ANPC? Si ce acte trebuie depuse?

Presupun ca va trebui sa contactez un consultant contra cost.
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu legea sau partea din codul fiscal care precizeaza modalitatea prin care un PFA poate intra direct in faliment (fara insolventa)?
Tot ce am gasit e din anii trecuti si nu stiu daca e valabil
Multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri, asa voi face.
Inca un singur lucru:
Ce venit minim lunar pot estima in D220?
Pot sa declar in D220 un venit estimat mai mic decat salariul minim brut pe economie? Sau nu?

De exemplu, pot declara in 2018 in D220 ca estimez 500 lei pe luna? Doar un exemplu.

Intreb pentru ca, in 2015, desi am estimat un venit de 200 lei pentru inceput, ANAF a ignorat si mi-a calculat impozitul, CAS SI CASS la valoarea salariului minim brut pe economie de atunci.
Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015.
Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in 2016.
Nu am virat inca nimic din aceste plati anticipate in 2017. S-au adunat astfel niste datorii imaginare, zic eu, pentru ca eu nu am realizat in 2017 asa venituri cum au estimat ei (venitul meu in 2017 a fost mai mic decat in 2016)

Cum fac sa cer acum (ce depun) la ANAF sa se refaca aceste calcule anticipate pentru 2017, PE BAZA VENITULUI REAL OBTINUT IN 2017, deci nu pe baza celui realizat in 2016.

Sau calculeaza ei automat asta cand voi depune in ianuarie 2018 declaratia 200 - declaraţie privind veniturile realizate?

Multumesc in avans!
Buna ziua.

Doresc sa infiintez un PFA, cu impozitare in sistem real, cu cod 6201 (activitati de realizare a soft-ului la comanda). Fara anagajati.

Se va aplica scutire de impozit (eu fiind programator) sau nu? Daca da, in ce conditii?