avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate oiselle

Activitate oiselle

Răspuns la discuția Drept de proprietate
Va trebui sa merg la primarie ca sa vad daca exista pe hartii si al cui era si pe urma mai vad ce este de facut. Va multumesc pentru raspunsuri.
Am un caz. Detin un teren, la capatul caruia exista mai demult, cam de 15 ani, un drum de tara. Insa drumul este acum folosit de proprietarii caselor pe langa care trecea si astfel a disparut, devenind proprietatea lor. ei si-au prelungit curtea si au inchis accesul pe ambele parti. Acum eu, impreuna cu vecinii mei, am dori sa ne construim case. Proprietarii sustin ca nu mai avem drept la drum deoarece exista o lege care spune ca orice pamant care a fost folosit de o persoana un numar de ani intra in posesia acestei persoane. Se poate face ceva in acest caz? Va multumesc mult.
Am urmatoarea situatie. Lucrez in invatamant. Dupa nasterea celui de-al doilea copil, am facut o cerere la locul de munca pentru salariul bonus, la care as fi avut dreptul. Mi s-a raspuns ca nu mi se poate acorda deoarece nu este in vigoare. Acum am vazut ca ar exista un Contract de munca....dar nu stiu daca este in vigoare si daca as mai avea dreptul la salariu.
CONSTITUTIA ROMANIEI
ARTICOLUL 21 - Accesul liber la justitie
(1) Orice persoana se poate adresa justitiei pentru apararea drepturilor, a libertatilor si a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate ingradi exercitarea acestui drept
NU MAI INTELEG NIMIC
Si nu mai am dreptul sa deschid proces?
Din ianuarie 2010 pana in mai 2011
Au fost doua sentinte. Prima pentru recuperarea banilor pe 2007-2009, in care am fost inclusa si eu pe septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie. A doua cred ca este legea 330 din 2009, dar nu stiu exact. In cea de-a doua sentinta nu am fost inclusa. Aceasta era pentru recuperarea banilor pe anii 2010 si 2011, adica din ianuarie 2010 pana in decembrie 2010, ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai 2011. Asa mi s-a calculat la secretariat. Din lege nu prea inteleg mare lucru.
Buna ziua, sunt profesor si nu am primit drepturile salariale decat pe legea 221 pe 4 luni din anul 2009. Am aparut doar pe prima sentinta. In intervalul 2007-2009 am fost in concediu de maternitate. Am inceput activitatea la catedra in septembrie 2009 si am lucrat pana in anul 2012. Din 2012 pana in 2014 am fost in al doilea concediu de maternitate, timp in care nu mai eram in sindicat, deci nici reprezentata in instanta de avocatul sindicatului. As dori sa stiu daca mai pot intenta proces pe cont propriu. Nu am primit banii din ianuarie 2010 pana in mai 2011.