avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate poplau20

Activitate poplau20

Am cumparat o masina, are nr.de inmatriculare BV, iar eu am luat-o din judetul Mures, iar eu as vrea sa folosesc masina in judetul Sibiu.
Insa momentan nu pot sa rezolv transcrierea, ca proprietarul din BV nu este in tara, iar asigurarea e pe numele domnului de la care am cumparat masina,adica din MS.
Insa numele asiguratului trebuie sa fie numele din talon, dar aici nu corespunde nimic.Daca conduc masina si ma opreste politia primesc amenda, sau daca oricum masina e asigurata nu e nici o problema? Ma puteti ajuta?
Răspuns la discuția Transcriere auto cam cat costa?
Atunci sa inteleg astfel: chiar daca are taxa platita, trebuie s-o platesc si eu?
Vreau sa-mi iau o masina second hand. Am gasit mai multe, care precizeaza ca taxa a fost platita si nerecuperata, are si dovada de la ANAF.
M-am dus la o firma care se ocupa de transcriere, iar acolo mi-au zis ca totusi, eu trebuie sa platesc taxa care depinde de CO2 a masinii, iar daca in talon nu este inscris nu stiu ce,nu mai amintesc, trebuie sa-l inscrie,si costa si aceea, sunt si masini pentru care trebuie platit 1000 E taxa la inscriere. Eu as vrea sa stiu daca asta e adevarat. Multumesc pentru lamurire. O zi buna pentru toti!
Laura
Buna ziua! Am citit mai multe stiri despre infiintare SRL-D, peste tot scrie ca e gratuit, trebuie platita numai timbrul,dosarul, si semnatura unui avocat pe actul constitutiv. Insa am intrebat un intermediar, iar acolo au zis ca costa 1000Ron.
Atunci costa sau nu?
Daca vreau sa obtin eu personal toate actele necesare pt.infiintare de unde sa incep, ce pasi sa urmez?
Multumesc mult pentru ajutor.
Laura