avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate gabilucian

Activitate gabilucian

Nici o idee?
Buna seara
De curand vecinul meu a vandut 2 proprietati din imediata vecinatate a casei mele
mentionez ca locuiesc in bucuresti
(casa in care locuim noi Iscral si casa vecinilor din curte proprietari) se fla la numarul 58 casele vandute la numerele 60 si 62 adica lipite de casele noastre!
Din cate am inteles cumparatorul a primit autorizatie numai pt 4 +1 Nivele desi el vroia initial sa faca de 10 etaje
Mentionez ca este o strada de case fara blocuri ..
De curand cumparatorul a trimis pe cineva sa ia legatura cu noi si vecinii pt a le da un acord notarial pt constructie cu promisiunea ca ne placheaza pereti exteriori ai casei care dau inspre zona cumparata de el....asta in contextul in care noi de 3 ani ne rugam de fostul proprietar sa ne lase sa placam pe baniii nostri lovindu-ne de refuzul acestuia!~
Aceiasi persona.firma a mai ridicat un bloc pe strada noastra si io-a distrus complet acoperisul vecinului de langa el, s-au judecat si dupa mult timp i-a reparat casa
Nu as vrea sa ajung in aceiasi situatie asa ca va rog sa ma sfatuiti ce este de facvut, daca el chiar are nevoie de acordul nostru,putem sa-l refuzam? putem impune anumiti termeni sau cum se procedeaza in astfel de cazuri
Multumim
da asa se pare, mama nu a avut de-a face vreodata cu legea si neavand hartia in fata nu mi-a putut explica in cuvintele proprii corect
problema este urmatoarea plicul are stampila data de 23 04 2015 asta inseamna ca ultima zi ar fi maine (22)deoarece -23-24 e weekend?
Nici eu nu am inteles mare lucru mama mea plangand la telefon nu mi-a putut explica elocvent asa ca am rugat-o sa faca o poza hotararii!!
Obliga parata la plata catre reclamanta a sumei de 34.935.66 ROn(DA RON) cval apa furnizata plus penalitati de 10.275.58 ron calaculate pana la data de...
Obliga parata la plata catre reclamanta a cheltuieliilor... ... ... 2.271.65 ron
cu apel in 30 de zile
Mentionez k fammilia noastra erea formata din 3 persoane..... stam la curte...
Se pare ca ea a depus o formnulare in scris pe fond in care explica situatia insa se astepta sa fie si citata insa nu a fost!
Sunt constient tocmai de aceea am cerut sfatul dumneavoastra cat de mult conteaza redactarea si motivarea , eu momentan sunt plecat din tara de 2 saptamani , astfel nu o pot ajuta direct decat odata cu primul salariu o pot ajuta cu banii pentru angajarea unui avocat iar cum deabiea am inceput serviciul nu voi primii banii pentru inca doua saptamani, am citit ca poate redacta singura discursul si am gandeam ca poate cineva ma poate ajuta cu cateva sfaturi la intemeierea si motivarea acestuia cererea TIP am vazut-o online
Precizez inca odata ca mai are 5 zile(fiind trecut de 00:00 in RO ) pentru depunerea recursului!
Buna seara
Am si eu nevoie de sfatul dumneavoastra, mama mea locuieste intr-o casa de stat cu chirie,unde a locuit toata viata, in urma divortului/partajuluio camera si acesul la baie ia revenit tatalui meu,in 2002 tatal meu a luat in 'adapost/'chirie'' in subsol o familie de romi ''nevoiasa'' credea el, la cateva luni tatal meu a decedat ..cam subit ce-i drept, iar aceasta familie a ramas in spatiu abuziv si au ocupat sii camera tatalui de sus,de atunci au inceput problemele, dintr-o familie de 3 persoane au devenit 8 uneori 10 peste noapte,acestia chemandu-si alte neamuri!!! Dina cel moment anul 2003 atat noi, cealanta familie din curte cat si lucratori Apa Nova nu au mai avut acces la subsol unde se afla ceasul care trebuia citit!!Pana in 2006-2007 atat familia mea, cat si vecinii a trebuit sa achitam intreaga factura la Apa Nova qatat pt apa folosita de noi cat si pentru cele 8-10 persoane ! 2 din aceste persoane au resusit sa il convinga [pe tatal meu inainte de deces sa le faca mutatie pe adresa lui!din 2007 vecinii nu au mai fost de acord sa suporte intreaga factura si nici noi nu am mai putut, mai ales ca Apa Nova nu putea citii ceasul si punea ''din burta '' cum s-ar spune!!
Anul trecut apa a fost opriita .. iar acum mama mea care dupa decesul tatalui a luat contractul pe numele ei a fost data in judecata !!! Nu a fost chemata in instanta ci puir si simplu a primit hotararea acasa, are inca 6 zile la dispozitie pentru a formula un recurs!! cer sfatul dumneavoastra in legatura cu redactarea si intemeierea recursului! V-am detaliat intamplariile poate astfel ma puteti sfatuii!
Odata ce va fii fixat un termen pt recurs voi angaja un avocat! pana atunci va rog sa ma ajutati co o idee in formularea si motivarea recursuluI!
Sunt constinet de asta insa eu dupa cta timp mai pot revenii cu o completare la declaratie!
Aveam lucruri in val;oare de 4500 de ron in masina care nu le-am declarat atunci pe moment pur si simplu nu m-am gandit!
Buna ziua revin si eu cu un subiect in care v-am mai cerut ajutorul !
In luna octombrie a anului trecut am achizitionat o masina prin intermediul sitului O*X , am facut cu cumpartorul un contract de vanzare-cumparare desi masina erea pe numele mamei sale care erea plecata din localitate urmand sa fac actele cu aceasta cand revine!
2 luni mia tarziu cand am vrut sa vand masina mi-a fost sustras contractul de vanzare-cumparare de un ''cumparator fals'' iar a doua zi acesta a revenit cu pretextul ca vrea sa faca actele direct cu fostul propietar, cand am stabilit intalnirea cu acesta , in fata sectiei 11 politie in momentul cand am ajuns cel de la care am cumparat masina mi-a luat cheiile din contact si a fugit in sectia de politie unde a afirmat ca imi lasase masina amanet si am refuzat sa i-o inapoiez
Din cauza socului suferit cateva minute m-ai tarziu am suferit un atac cerebral si am fost transportat de echipajele SMURD la spital inconstient fara a avea sansa de a depune o plangere in scris, masina ramanand in fata sectiei iar cheiile la cel care mi-o vandduse initial cu suma de 10.400 ron!
A doua zi cand mi-am recapatat cunostiinta m-am externat pe propria raspundere si am fost sa depun plangere! fiind intr-o stare de sanatate precara la momentul respectiv nu am declarat obiectele personale care le aveam in masina la momentul rwespectiv pt ca eu credeam ca masina sa afla la ei in sechestru!
Am depus plangere doar pt masina.....am revenit dupa cateva zile insa mi s-a spus sa revin dupa sarbatori(masina mi-a fost luata de Craciun) dupa ssarbatori am fost si am primit un nr de inregistrare, am fost sunat de sub inspectorul de caz si m-am prezentat inarmat cu documentele de la spital martorii la tranzactie si actele masinii care au ramas in totalitate la mine!
Ajungand acolo mi s-a spus ca am fost chemat doar sa dau o declaratie cum ca nu am fost agresat in sectia de politie si ca mi s-a facut rau din cauze ;'''naturale'' probabil o ancheta interna! I-am spus ofiterului despre obiectele din masina si martori insa a refuzat sa imi ia vreo declaratie spunand ca ma v-a contacta el si vom face o completare la declaratie si vor fi audiati martorii!
Asta in luna ianuarie, nici pana acum nu am fost contactat iar la sectie mi se spune sa astept.... martorii nu au fost audiati nici pana azi si nu mi s-a luat declaratie referitoare la bunuriile din masina! In seara cand s-a inatamplat incidentul am putut observa ca cei de la sectia 11 il cunosteau pe individul care mi-a vandut si luat masina si ma gandesc ca poate este favorizat in vreun fel
Ce pot face in aceasta situatie, unde ma pot adresa? este normal ca dupa 2 luni mai tarziu sa nu fie nimeni audiat si sa nu mi se ia declaratie?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, in mod cert procesul penal poate aduce mult mai multe beneficii sub toate aspectele.
Daca oamenii se sperie poteti cadea la pace si sa rezolvati amiabil.
Important este sa recuperati prejudiciul sau o parte cat mai mare din el daca nu il veti putea recupera integral.

Teparii pot insa miza si pe faptul ca pot primi o pedeapsa cu suspendare dar daca au mai multe fapte e posibil sa le convina sa elimine o parte din ele pentru a evita o pedeapsa cu executare.

vreo sugestie
?

Momentan nu s-a rezolvat nimic, am fost chemat la sectia de pol;itie pt a da o noua declaratioe insa doar pentru faptul ca mi s-a facut rau in sectie cand am suferit atacul cerebral si m-au pus sa declar ca am fost transportat la spital din cauza atacului suferit si ca nu qam fost lovit de nimeni in incinta sectiei, probabil vreo ancheta interna, nu mi-a fost luata nici o declaratie in legatura cu fapta desi au trecut aproape 2 luni ... martori inca nu au foist audiati si nici cel care mi-a furat masina, politristu;l care ancheteaza cazul mi-a spus ca ''el face tot posibilu dar neaiavand contractul nu prea crede ca am vreo sansa sa recuperez masina sau prejudiciul''inchei citatul!
Ce parere aveti?