Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Construire bloc in imediata vecinatate/ acorduri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Construire bloc in imediata vecinatate/ acorduri

Buna seara
De curand vecinul meu a vandut 2 proprietati din imediata vecinatate a casei mele
mentionez ca locuiesc in bucuresti
(casa in care locuim noi Iscral si casa vecinilor din curte proprietari) se fla la numarul 58 casele vandute la numerele 60 si 62 adica lipite de casele noastre!
Din cate am inteles cumparatorul a primit autorizatie numai pt 4 +1 Nivele desi el vroia initial sa faca de 10 etaje
Mentionez ca este o strada de case fara blocuri ..
De curand cumparatorul a trimis pe cineva sa ia legatura cu noi si vecinii pt a le da un acord notarial pt constructie cu promisiunea ca ne placheaza pereti exteriori ai casei care dau inspre zona cumparata de el....asta in contextul in care noi de 3 ani ne rugam de fostul proprietar sa ne lase sa placam pe baniii nostri lovindu-ne de refuzul acestuia!~
Aceiasi persona.firma a mai ridicat un bloc pe strada noastra si io-a distrus complet acoperisul vecinului de langa el, s-au judecat si dupa mult timp i-a reparat casa
Nu as vrea sa ajung in aceiasi situatie asa ca va rog sa ma sfatuiti ce este de facvut, daca el chiar are nevoie de acordul nostru,putem sa-l refuzam? putem impune anumiti termeni sau cum se procedeaza in astfel de cazuri
Multumim
Nici o idee?