avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Construire bloc in imediata vecinatate/ acorduri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Construire bloc in imediata vecinatate/ acorduri

Buna seara
De curand vecinul meu a vandut 2 proprietati din imediata vecinatate a casei mele
mentionez ca locuiesc in bucuresti
(casa in care locuim noi Iscral si casa vecinilor din curte proprietari) se fla la numarul 58 casele vandute la numerele 60 si 62 adica lipite de casele noastre!
Din cate am inteles cumparatorul a primit autorizatie numai pt 4 +1 Nivele desi el vroia initial sa faca de 10 etaje
Mentionez ca este o strada de case fara blocuri ..
De curand cumparatorul a trimis pe cineva sa ia legatura cu noi si vecinii pt a le da un acord notarial pt constructie cu promisiunea ca ne placheaza pereti exteriori ai casei care dau inspre zona cumparata de el....asta in contextul in care noi de 3 ani ne rugam de fostul proprietar sa ne lase sa placam pe baniii nostri lovindu-ne de refuzul acestuia!~
Aceiasi persona.firma a mai ridicat un bloc pe strada noastra si io-a distrus complet acoperisul vecinului de langa el, s-au judecat si dupa mult timp i-a reparat casa
Nu as vrea sa ajung in aceiasi situatie asa ca va rog sa ma sfatuiti ce este de facvut, daca el chiar are nevoie de acordul nostru,putem sa-l refuzam? putem impune anumiti termeni sau cum se procedeaza in astfel de cazuri
Multumim
Cel mai recent răspuns: gabilucian , utilizator 20:24, 5 Februarie 2016
Nici o idee?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disciplina in constructii the flow 2007 the flow 2007 Am un vecin care are o constructie pe hotar cu mine. De curand s-a apucat sa-si consolideze si extinda aceasta constructie care in prezent este prevazuta cu ... (vezi toată discuția)
Mansardare anexa casa de catre vecin- poate sa construiasca fara acceptul meu? vrani vrani Vecinul meu doreste sa mansardeze anexa casei care este lipita de gardul casei mele . Asa , ar urma sa aiba intrare din exterior si vedere larga in curtea si ... (vezi toată discuția)
Izolare perete dumitrud dumitrud vecinul meu vrea sa izoleze peretele lui pe exterior, perete ce este mai inalt decit peretele meu.Ca sa poata sa izoleze acest perete tb sa se urce pe ... (vezi toată discuția)