avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate DianaLL

Activitate DianaLL

accidentata in parcare
Răspuns la discuția izolatie apartament
Nu e chiar asa. Am vazut in oras blocuri izolate partial. De vecini ma rog de 4 ani. Unii vor, altii nu, din pacate.
Locuiesc la ultimul nivel si vreau sa izolez peretii exteriori ai apartamentului, chiar daca ceilalti vecini inca nu sunt hotarati. Ce trebuie sa fac ? Ar trebui intai sa cer aprobare de la urbanism ? Spun asta pentru ca nu vreau sa ma aleg cu vreo amenda.
Buna ziua !

Aveti idee unde as putea gasi pe net grilele de evaluare a imobilelor?

Zilele astea vreau sa fac acte de vanzare-cumparare a casei parintilor mei. Nu fac acte de donatie sau de mostenire din motive personale.

Mi s-a spus ca parintii mei pot sa-mi vanda casa si cu 1 leu din care apoi, vanzatorul (parintii) vor plati 2%.

Imobilul este din chirpic de 100 mp, construit pe o suprafata de teren de 248 mp, intr-o zona periferica a Constantei si anume cartierul Bratianu.

Actele de vanzare cumparare le voi plati eu, ca si cumparator.
Cam cat ma vor costa ??
Va multumesc pentru sfat ! Asa o sa fac, desi ma indoiesc ca va tine cont de acea hartie. Credeti-ma, este o femeie cu probleme grave de comportament. Cand am vrut sa platim pt luna octombrie - eram cu sotul meu - aceasta administratoare si-a incrucisat mainile peste registre si a zis ca ea nu vrea sa ne incaseze banii. O spunea zambindu-ne in fata ! Si eu si sotul meu am ramas stupefiat. Presedintele de bloc era de fata si nu a reactionat in nici un fel. Si am plecat amandoi, pentru ca am considerat ca cu nebunii nu tb sa te pui. Ce-am fi putut face ? Sa chemam politia ?? Apoi am rugat vecina si precum v-am mai spus, a refuzat-o si pe ea de 2 ori... Noroc cu acest forum ca aflu cum pot plati pentru ca din departamentul acela de la primarie, nu am aflat ca pot plati si prin banca. In fine, e frustrant.

Normal ca am patit-o si o patesc personal. Precum am spus, nu locuiesc acolo !! Am insistat sa vina si sa se citeasca contoarele. Intr-un final in noiembrie presedintele de bloc a venit si a citit contoarele si volumele de apa sunt aceleasi din iulie 2014 !! Uneori mai vin prietenii mei acolo, dar intotdeauna m-au sunat si mi-au dat consumul exact de apa, si precum am spus am fost si noi acolo si am controlat apometrele.

Multumesc!

Domnului cu ID-ul "amvirdan"
N-am stiut ca presedintelui tb sa-i adresez reclamatia ! Dansul era de fata cand noi am vrut sa platim si adm nu a vrut sa ne incaseze banii. Cred ca ma repet incercand sa raspund tuturor. Oricum, va multumesc mult!
Am un imobil in Constanta si problema mea este ca de putin timp, administratorul de bloc vrea sa fiu eu prezenta ca sa platesc intretinerea. Asta pentru ca in urma cu 2 luni i-am facut o plangere - pe buna dreptate - la Primarie, deoarece imi punea mc in plus, acolo nemailocuind nimeni de cateva luni. I-am tot spus adm ca nu am consum, insa ea inventa precum ca vecinii au auzit persoane la mine in apartament. In fine, din registrele alea ale administratoarei nu am inteles nimic, si nici sotul meu. In plus de asta eram jignita, amenintata... Am dat banii de intretinere unei vecine, pt ca noi stam la Bucuresti si vecina mi-a zis ca ii refuza banii si ca vrea sa vin personal la ea. Daca nu achit, lunile urmatoare mi se adauga penalitati. Asadar, invatati-ma cum sa procedez cu aceasta femeie nebuna care abuzeaza de functia ei.