Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate izolatie apartament
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

izolatie apartament

Locuiesc la ultimul nivel si vreau sa izolez peretii exteriori ai apartamentului, chiar daca ceilalti vecini inca nu sunt hotarati. Ce trebuie sa fac ? Ar trebui intai sa cer aprobare de la urbanism ? Spun asta pentru ca nu vreau sa ma aleg cu vreo amenda.
Nu poţi face NIMIC fără vecini. Asta e viaţa la bloc. Toţi sau niciunul.
Izolarea termică necesită autorizaţie de construire, urbanism, firmă autorizată, etc. Nu e simplu iar amenzile sunt mari.
Nu e chiar asa. Am vazut in oras blocuri izolate partial. De vecini ma rog de 4 ani. Unii vor, altii nu, din pacate.
Nu poţi face nimic legal.
Ilegal se poate face orice.
Pentru sfaturi ilegale nu îţi trebuie jurist.
Poţi întreba locuitorii din blocurile alea izolate parţial.
1-Executasea de modernizare energetica nu este de preferat de realizat partial deoarece realitatea demonstreaza ca nu garanteaza efectul scontat
Mai mult modernizarea energetica partiala nu beneficiaza de eventuala facikitate fiscala si nici de garantia lucrarii
2-Dispozitia in vigoare prevede fara exceptie
L nr 230/2007
Articolul 16
(1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2) In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.

Concret este obligatia reprezentantilor asociatiei de proprietari sa prevada in bugetul de venituri si cheltuieli executarea modernizarii energetice a imobilului de locuit in comun
3-Primariile nu accepta si nu elibereaza autorizatii individuale persoane fizice pentru executat modernizari energetice partiale la imobile de locuit in comun