Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Aprobare izolatie termica bloc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Aprobare izolatie termica bloc

Buna ziua,

As avea o intrebare legata de izolatia termica a blocului. Locuind la parter ne-am izolat apartamentul cu destul de mult timp in urma, inca de cand a inceput toata lumea sa faca acest lucru. In perioada respectiva din cate am reusit noi sa aflam nu era nevoie de nici un fel de autorizatie pentru acest lucru, deoarece nu am schimbat aspectul blocului, in sensul ca am pastrat culoarea initiala si lucrarea nu iese neaparat in evidenta.
De la o vreme incoace am inceput insa sa aud ca daca totusi cineva din cine stie ce motiv face sesizare la primarie, atunci putem fi amendati si obligati sa dam jos izolatia.
Intrebarea mea este daca intradevar acest lucru se poate intampla si daca in momentul de fata exista vreo posibilitate de obtinere a unei autorizatii sau vreunei adeverinte pe baza careia sa nu avem probleme. Pe casa scarii sunt 2 apartamente izolate, ambele la parter si o gramada de vecini rautaciosi din pacate.
Multumesc!
Modernizarea si eficientizarea energetica a imobilelor de locuit in comun reprezinta o obligatie impusa asociatiilor de proprietari de dispozitia L nr 230/2007
Art. 16
(1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.

Autorizatia de executie modernizare se acorda de catre serviciul urbanism din primariile teritoriale la solicitarea persoanelor juridice
Primariile nu acorda autorizatii individuale pentru executare de interventii partiale asupra partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun
Proprietarii conform disp
art. 11

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune, fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Executarea de interventii partiale de modernizare si eficientizare energetica la condominii nu beneficiaza de garantie
Buna ziua! Pentru izolarea termica a podului, pe lângă acordul asociație, mai trebuie și autorizație de la primărie?

ynocentta a scris:

Modernizarea si eficientizarea energetica a imobilelor de locuit in comun reprezinta o obligatie impusa asociatiilor de proprietari de dispozitia L nr 230/2007
Art. 16
(1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.

Autorizatia de executie modernizare se acorda de catre serviciul urbanism din primariile teritoriale la solicitarea persoanelor juridice
Primariile nu acorda autorizatii individuale pentru executare de interventii partiale asupra partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun
Proprietarii conform disp
art. 11

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune, fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Executarea de interventii partiale de modernizare si eficientizare energetica la condominii nu beneficiaza de garantie