avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiAlex1989

Activitate AndreiAlex1989

Buna ziua , anul trecut am depus o contestatie in urma unei decizii de la politia rutiera , s-a judecat cazul ....s-a ajuns la decizia finala in decembrie ( am pierdut contestatia ) , din ce am inteles ....decizia acasa de a preda permisul trebuia sa vina dupa 30 zile ( apelul ) ....au trecut 60 zile si nu am primit nimic acasa !!
Intrebarea mea este , cand pot preda permisul , am primit o noua oferta de job si nu o pot accepta din cauza ca nu stiu cand trebuie sa il predau !!
Multumesc
Buna seara , as dori sa aflu si eu daca pot contesta si daca sunt sanse de castig , a unei decizii de suspendare a permisului de conducere pe 30 zile in urma unui accident minor . In data de 17.05.2018 pe o anumita strada X din Bucuresti , conducand autocarul plin cu turisti , am atins usor fara sa imi dau seama , fara sa simt vreun impact , oglinda si aripa din ce am inteles , al unui autoturism parcat pe partea dreapta a strazii. Nimeni din autocar nu a sesizat acest incident , nu am fost oprit in trafic de nici o masina "martor" asa ca am continuat drumul . Intre timp o alta masina din spatele a filmat momentul incidentului , oprind si asteptand sa vina proprietarul autoturismului lovit. Proprietarul a facut reclamatie la accidente usoare , eu nu am stiut , au trecut cele 24h de la producerea accidentului , deci conform legii raman fara permis de conducere. Daca as fi stiut nu eram nebun sa nu declar si eu accidentul si sa imi pierd painea de pe masa , cum o sa se intample acum ca am ramas fara permis. Abia astazi 29.06.2018 am fost sunat de catre un agent al politiei rutiere sa ma prezint la accidente usoare sa semnez procesul verbal si sa predau permisul. Ce pot face in aceasta situatie ???? Patronii firmei ma vor da afara in caz ca voi ramane fara permis.
Va multumesc mult .
Răspuns la discuția Cum pot recupera taxa auto
Am inteles multumesc mult de tot pentru raspuns !! Deci banii platiti sunt pierduti . Si vroiam sa mai intreb , sunt obligat eu ca utilizator al masinii in leasing , sa platesc impozitul la ea ??
Buna ziua , as dori si eu sa aflu cum imi pot recupera taxa auto pe care am platit-o pe 14 ianuarie 2008 , masina fiind luata in leasing dupa data de 17.01.2008 pana pe 31.12.2014 . Suma platita pentru taxa auto a fost de 1850 lei.

Va multumesc.