avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum pot recupera taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum pot recupera taxa auto

Buna ziua , as dori si eu sa aflu cum imi pot recupera taxa auto pe care am platit-o pe 14 ianuarie 2008 , masina fiind luata in leasing dupa data de 17.01.2008 pana pe 31.12.2014 . Suma platita pentru taxa auto a fost de 1850 lei.

Va multumesc.
Din pacate nu o mai puteti recupera, au trecut cei 5 ani, deci dreptul de a mai solicita restituirea s-a prescris.
Am inteles multumesc mult de tot pentru raspuns !! Deci banii platiti sunt pierduti . Si vroiam sa mai intreb , sunt obligat eu ca utilizator al masinii in leasing , sa platesc impozitul la ea ??
Actiunea dedusa judecatii ar fi respinsa, ca fiind prescrisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de prima inmatriculare gril81 gril81 Va rog mult de tot daca poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera TAXA AUTO la un autoturism inmatriculat in decembrie 2008,nu am recuperat nimic ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto platita in 2007 andreimiholca24 andreimiholca24 Am inscris o masina in anul 2007 si implicit am platit o taxa de inscriere de 1450 euro, din care mi au fost restituiti in jur de 400 euro nu stiu exact prin ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare platita in 2008 thea30 thea30 Buna ziua In anul 2008 am achizitionat 2 autoturisme, in leasing, de la Romstal Leasing. In luna decembrie acestia ne-au transmis ca trebuie platit urgent ... (vezi toată discuția)