avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Va rog mult de tot daca poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera TAXA AUTO la un autoturism inmatriculat in decembrie 2008,nu am recuperat nimic pana acum,eu sunt proprietarul masinii,daca mai este in termen sau sa prescris???
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gril81 , utilizator 15:53, 8 Ianuarie 2014
Termenul de prescriptie pentru a solicita restituirea taxelor este de 5 ani, de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere dreptul la restituire.


Taxele achitate in cursul anilor 2007 si 2008(cele platite in 2008 se puteau recupera doar in anul 2013) nu se mai recupereaza, dreptul de a solicita restituirea fiind prescris.
Multumesc frumos?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto costicla costicla Buna!Am achizitionatin 2007 o masina logan noua si am platit taxa de prima inmatriculare de vreo 670 ron ,daca poate cineva sa-mi spuna daca se returneaza ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto aum300 aum300 Se poate recupera taxa auto(prima inmatriculare) achitata in data de 08.OCTOMBRIE 2008,daca da care ar fi modalitatile (vezi toată discuția)
Taxa auto Andreea but Andreea but Bună,Mi-am înmatriculat și eu autoturismul în dec anul trecut (2016)și am plătit taxa auto în jur la 500 de euro.asi dori sa sti dacă mai pot recupera ... (vezi toată discuția)