Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Va rog mult de tot daca poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera TAXA AUTO la un autoturism inmatriculat in decembrie 2008,nu am recuperat nimic pana acum,eu sunt proprietarul masinii,daca mai este in termen sau sa prescris???
Multumesc!
Termenul de prescriptie pentru a solicita restituirea taxelor este de 5 ani, de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere dreptul la restituire.

Taxele achitate in cursul anilor 2007 si 2008(cele platite in 2008 se puteau recupera doar in anul 2013) nu se mai recupereaza, dreptul de a solicita restituirea fiind prescris.
Multumesc frumos?