Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Buna!Am achizitionatin 2007 o masina logan noua si am platit taxa de prima inmatriculare de vreo 670 ron ,daca poate cineva sa-mi spuna daca se returneaza aceasta taxa.Va multumesc anticipat.:-/
E posibil ca deja sa se fi prescris dreptul dvs. de a recupera o taxa, intrucat creantele fiscale se prescriu in termen de 5 ani. De asemenea, pentru un autovehicul nou inmatriculat prima data in romania, taxa auto nu se recupereaza.
LexTIC a scris:

E posibil ca deja sa se fi prescris dreptul dvs. de a recupera o taxa, intrucat creantele fiscale se prescriu in termen de 5 ani.

In domeniul creantelor fiscale termenul de prescriptie este intradevar de 5 ani, insa incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept - art. 131 alin. 1 Cod procedura fiscala. Daca 2007 este momentul generator, termenul incepe sa curga din 01 ianuarie 2008 si pana la 31 decembrie 2012.