avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaCtn

Activitate RalucaCtn

Buna seara! Dintr-un venit de 2600 ron, 1400 ron se achita credit masina, cat poate fi maxim pensia ingrijire copil?
Discuție concediu odihna
Buna ziua! Daca in lunile Ianuarie, Februarie sunt in concediu de risc maternal, iar din luna Martie urmeaza cele 126 zile concediu maternitate( pre si post natal), am dreptul la concediu de odihna pe anul 2015? Daca da, il pot lua inainte de concediul de maternitate?
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt salariata in cadrul unei companii de 3 ani. Lunile decembrie si ianuarie am fost in concediu de risc maternal.
Cu ocazia Craciunului s-au oferit pachete cadou. Astazi am sunat la locul de munca si mi s-a transmis ca atat mie, cat si unei alte colege, amandoua insarcinate, aflate in concediu medical, nu ni s-a oferit acest pachet. Starea de graviditate nu consider ca motiveaza gestul. As dori sa sesizez gestul. Cum o pot face si pe ce baza?
Multumesc
Răspuns la discuția concediu risc maternal
Multumesc!
Buna ziua! Sunt salariata de 11 ani in sistemul privat de sanatate. Sunt insarcinata, data probabila a nasterii fiind 1 mai 2015. Lunile Decembrie si Ianuarie sunt in concediu de risc maternal.Intrebare:
1. Pe fisa de informare primita de la medicina muncii se specifica: intrarea in concediu de risc maternal pe o perioada de 120 zile, pana cel mult in a 63-a zi anterioara datei estimative a nasterii, respectiv anterioara datei intrarii in concediu de maternitate. Acest lucru inseamana ca nu imi pot lua toate cele 120 zile CR? Adica februarie si martie? Aceasta specificare ma obliga sa intru in prenatal din data de 25 februarie?
2.Este obligatoriu pentru angajator plata unui salariu mediu pe unitate, catre mama, la nastere?