avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1874 soluții astăzi
Forum Activitate alexxci

Activitate alexxci

Buna ziua!
Rog o lamurire cu privirea unei situatii pe scara de bloc.
Noi, locatarii, suntem conectati la o centrala pe scara. Eu am ales sa deconectez caloriferele intrucat chiar si iarna este exagerat de cald si platesc foarte mult , fiind nevoit adesea sa stau cu geamul deschis. Am convenit ca plates 30% din cat plateam de obicei (pentru ca trec tevile prin casa) si calcul al suprafetei bucatariei pentru gazul consumat la aragaz. Acum sar vecinii in capul meu ca trebuie sa imi conectez caloriferele (ca ce am facut eu nu se poate decat daca nu locuiesc in apartament). Este o obligatie legala sa fac asta? Ma pot obliga sa am caloriferele conectate si sa platesc cota intreaga la intretinere?
Discuție Concediere!
Buna seara,
ma adresez cu o problema asupra careia rog un raspuns, intrucat nu stiu cum sa procedez.
M-am implicat, recent, intr-un proiect ce presupune sortarea arhivei pe care o tinem in filala noastra. Managerul de proiect ne-a explicat 20-30 de minute ce trebuie sa facem, dupa care a plecat lasandu-ne un numar de telefon la care sa sunam sa rezolvam problemele. Raportandu-ma la volumul de munca, sunt de parere ca termenul de finalizare este scurt, in contextul in care documentele sunt in numar mare, aranjate dezordonat ceea ce ne impiedica sa respectam limita de timp pentru proiect. Lucram 5 persone de 7 zile fara pauza, in conditii de praf, frig, lipsa de oxigen (dosarele sunt depozitate intr-un beci). Termenul impus este vineri, iar noi nu o sa-l putem respecta. In aceasta situatie ni se va impune, probabil, sa stam cat timp este necesar pentru a-l finaliza, asta daca nu cumva ne vom trezi cu avertismente sau chiar concedieri. In cazul acesta, cum pot proceda? Suntem obositi si avem pretentia la cateva zile libere, pe care nu cred ca le vom primi pana la sfarsitul proiectului.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția RATBV
Credeti ca va fi nevoie de judecata?
Discuție RATBV
M-a prins controlul pe RATBV iar cucoana mi-a facut o constatare, cred, dupa dictare in care numele meu nu este corect dar se aseamana, adresa este corecta, iar numarul de buletin este gresit. Aceasta constatare nu este semnata de catre mine. In urma acestui incident am primit o instiintare sa ma prezint la RATBV pentru clarificarea situatiei altfel ma vor amenda. Nu am cum sa ajung in 48 de ore. Pot castiga o contestatie la o viitoare, posibila, amenda?