avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate adriant84

Activitate adriant84

Răspuns la discuția Vreau sa divortez de sotia mea
In primul rand va multumesc pentru atentia acordata.
Peste aproximativ 3 saptamani plec in Romania si vreau sa demarez divortul.Habar nu am cum sa incep totul dar sper ca ma voi descurca.Cu creditul de la banca as fi deacord sa il platesc eu in continuare fara sa am vreo pretentie de la sotie.Doar cu conditia ca banii luati prin credit bancar sa nu fie impartiti cu ea.Vreau doar sa se termine totul si sa imi incep o viata noua,chiar daca in urmatorii 5 ani voi platii singur ratele la banca.Mai e o problema...cand merg acum in Romania,sotia cu siguranta nu va veni.Cum pot sa procedez ca sa incep procedurile de divort de unu singur.E putin cam ambitioasa si cred ca o sa am ceva de tras cu ea.Cand vorbim calmi de divort spune ca mergem impreuna la notar sau unde putem divorta si gata,dar.....peste cateva clipe se transforma si zice ca ea nu imi face mie pe plac sa divorteze ca asa vreau eu.Chiar nu stiu cum sa fac...innebunesc.
Buna ziua
Ma numesc Adrian si am 31 de ani.
In august 2015 m-am casatorit cu sotia meacare avea deja un copil.Am acceptat-o asa.Are un suflet foarte bun dar nu ne mai intelegem cam deloc.Au loc certuri destul de mari intre noi si lungi de cate 2-3 zile.Cand ne certam pleaca de acasa cu copilul,eu raman singur,apoi se intoarce,discutam si ne impacam.Dar totusi se intampla cam des si m-am cam saturat.
Tot in august 2015 inainte de casatorie am cumparat un teren1/2 pe numele meu si 1/2 pe numele ei nefiind casatoriti,cu gandul sa ne facem si noi o casa dupa nunta.Eram foarte fericiti de achizitia noastra dar acum totul se destrama.
Noi muncim in Italia si ca sa incepem constructia casei am facut un imprumut in banca de 15000 euro cu rate pe 5 ani.Intrebarea mea este cum fac sa divortez ca nu mai suport situatia asta.Nu stiu daca ea vrea sa mergem sa divortam de comun acord.Cum facem cu pamantul pe care il avem cumparat impreuna,cum facem cu ratele lunare care le avem la banca?Eu muncesc aici si nu prea pot sa plec in Romania chiar de cate ori e nevoie pentru divort.Se poate divorta intr-un mod cat mai simpu fara prea multa bataie de cap?Ce trebuie sa fac?
Orice sfat e bine venit.
Va multumesc
CRED CA AM INTELES.SUNTETI FOARTE AMABIL CA MA AJUTATI.DECI PRACTIC DIN CATE AM CITIT IN LINKUL DE MAI SUS TREBUIE SA PROCEDEZ IN FELUL URMATOR:NEAVAND MOMENTAN NICI UN ACT DE IDENTITATE ROMANESC,TREBUIE SA MERG LA POLITIE/CARABINIERI SA DECLAR BULETINUL PIERDUT,CU ATESTATUL DAT DE POLITIE/CARABINIERI TREBUIE SA MERG IN AMBASADA SA IMI FAC TITILU DE CALATORIE(PENTRU CARE ESTE CERUTA DECLARATIA FACUTA LA CARABINIERI)APOI FACUTA ACEA PROCURA SPECIALA.VA MULTIUMESC DIN SUFLET....
Deci se poate si sa imputernicesc pe cineva de acasa pentru solicitarea unui alt buletin?Am mai auzit asta dar nu eram sigur ca se poate.Voi vorbi cu parintii meu unde am si domiciliul si sper sa pot rezolva ceva.Tin sa va multumesc pentru timpul acordat si multa sanatate va doresc.Daca nu pot face nimic prin imputernicire nu am alta solutie decat sa merg personal in Romania cat de curand....
EU SUNT DIN BRASOV.DAR NU SE POATE FACE LA URGENTA CONTRACOST?
Buna ziua!Am o problema si sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri sigure.
Momentan sunt in Italia si mi-am dat seama ca nu mai am buletinul de identitate romanesc.De venit in tara pot sa vin cu un act eliberat din ambasada dar as dori sa stiu cat timp dureaza sa imi fac buletinul daca vin in Romania,nu prea pot sa imi iau multe zile de concediu pentru ca trebuie sa m-i le las pentru nunta.Pe 22 august ma casatoresc si trebuie sa vin in Romania pe 8 august,am timp sa imi fac buletinul ca sa depun actele pentru cununie?Vreau sa stiu sigur in cat timp se elibereaza buletinul,sau niste sfaturi cum ar trebui sa procedez.Va multumesc