avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate silviulik

Activitate silviulik

Buna ziua,
Am PFA pe norma de venit, avand codul CAEN 6202. Doresc sa adaug la acest PFA si codul CAEN 7420, tot norma de venit.
Am urmatoarele intrebari:
- ce documente trebuie sa duc si la ce institutii pentru a inregistra noul cod?
- fiind la norma de venit, care sunt taxele si cum se calculeaza pentru noua situatie a PFA-ului, cu 2 coduri CAEN?
- cum se tine evidenta si de ce registre am nevoie pentru a fi totul legal, ca in caz de control, sa nu fie probleme?
Va multumesc mult pentru raspuns!
Perfect!
Intrebarea urmatoare:
De unde cumpar RJIP si ce este necesar ca totul sa fie in regula? Multumesc mult!
Buna ziua,

Sa presupunem ca am deja PFA Norma de venit de la inceputul anului. As dori sa stiu ce obiecte am nevoie pentru a tine evidenta, astfel incat sa ajung la zi cu toate. Ce am nevoie sa arat in caz de un control?

Va multumesc pentru raspunsuri cat mai complete!

Cu bine!
Stiti cumva daca a aparut noul registru pentru de evidenta fiscala pentru 2015?
Buna ziua,
Mi-am facut, acum o saptamana, PFA pe norma de venit cu codul CAEN 6202 si am aflat ca este obligatoriu sa completez declaratia 600.
Am pus datele personale, am pus CNP-ul. Acum in legatura cu banca, pot da orice cont sau trebuie sa-mi fac cont special pentru PFA?
Si ce scriu la suma de control si la categoria III - Venit Baza Lunara de Calcul al contributiei de asigurari sociale? Care este suma minima pe care o pot trece acolo? Trebuie sa completez fiecare luna?
Va multumesc!