avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate george176

Activitate george176

As dori sa ma lamuriti in legătura cu articolul care face referire la parinti cum ca nu trebuie sa aibe teren mai mare de 5000 de m in zona rurală, dar nu se înțelege dacă acest teren sa fie agricol sau intravilan sau dacă se referă la un singur teren in suprafața de 5000 de metri, nu specifica terenuricare sa cumuleze 5000 de m ci doar teren și nu specifica nici ce destinație sa aibe terenul.
Mulțumesc
Este obligatoriu sa schimbi certificatul de inmatriculare, in prima faza trebuie sa mergi cu actele masini la primaria unde aveti domiciliu actual sa impuneti masina la primarie pentru luare in evidenta unde trebuie completat un formular, daca a trecut ceva timp de cand a fost schimbata adresa din buletin va trebuie sa platiti impozitul de la data respectiva, dupa care vi se va da decizia de impunere cu care mergeti la servicul de inmatriculari, unde vi se face o fisa de inmatriculare redactata la masina de scris, daca ati apucat sa platiti impozitul la vechea adresa din buletin vi se va restitui diferenta pana la data cand ati impus masina la noua adresa.Dupa care trebuie mers la directia de taxe si impozite pentru a scoate masina din evidenta de la vechea primarie unde veti primi certificatul de radiere si unde impozitul trebuie sa fie 0. Cel mai bine sa faceti acest lucru cat mai repede ca sa nu fie nevoie sa platiti impozitul la primaria veche si dupa sa platiti din urma la actuala adresa si in felu acesta numai aveti de umblat sa va recuperati bani de la primaria de unde a fost masina luata in evidenta.
Buna ziua,

Legea 448/2006 a fost modificata si mai exact art 26 punctul c) insa dupa aceasta modificare legea se bate cap in cap cu legea pentru taxa de mediu si ma intereseaza sa stiu daca exista vro cale de reusita daca as da statul in judecata sau ministerul mediului. Mai exact acuma in legea 448/2006 la punctul c a fost eliminata sintagma adaptata handicapului, adica putem inmatricula o masina pe persoana cu handicap fara a avea nevoie de modificare dar in legea privind taxa de mediu care face referire la legea 448 punctul c inca este specificat ca sunt scutite de la plata taxei autovehiculele adapte handicapului cum este trecut in legea 448, dar din moment ce din legea 448 a fost scos acest cuvant nu este normal ca si legea pentru taxa de mediu sa se supuna acestei legi.

Multumesc,
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat, inainte de anul 1990 din cauza boli pe care o am si acuma a fost nevoie sa fac transfuzii de sange si derivate din sange pentru ca nu exista tratamentrul care il fac acuma si m-am ales cu un virus hepatic C pentru ca nu se faceau teste, acuma a iesit pe piata un medicament cu care poti scapa de acest virus dar costa peste 20.000 de mii de euro, intrebarea mea este pot sa dau statul in judecata pentru obtinerea tratamentului sau a sumei pentru tratament.

Multumesc,