avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate SZJ

Activitate SZJ

Răspuns la discuția Probleme achizitie masina
Poate ca este cam tarziu acum, dar tot ma vad nevoit sa raspund:
1. Esti constient ca pe piata din Romania, la ora actuala, o masina sub 2000 de euro nu gasesti, in mintile ei, si cu toate taxele platite si achitate, cu absolut tot la zi, si fara probleme.
2. 600 de euro (cum zicea si cineva mai sus, 2700 de RON), sunt un mizilic pentru o masina, comparativ cu intretinerea ei. O revizie si 3 plinuri plus vreun ambreiaj sau o distributie schimbata si face mai mult de atat.
3. Actele la o masina se fac destul de simplu, este povestit de n ori peste tot pe internet, nu mai reiau.
4. Faptul ca s-au facut actele fara a fi de fata persoana trecuta in acte, sau ca nici macar nu v-a interesat starea acesteia, daca este decedata sau nu, etc, ati plecat de acolo cu masina si gata, nu este decat vina voastra 100%. Pana si contractul este nul (si poate fi declarat nul de oricare din parti, in orice moment).
5. Tot ce poti face este sa mergi in continuare cu masina pana va fi ceruta inapoi de catre proprietarii de drept, moment in care trebuie sa o dai fara alte comentarii, altfel risti actiune judecatoreasca (daca s-ar sinchisi cineva pentru asa ceva).
6. Legea spune ca masina trebuie inscrisa in 30 de zile de la instrainare/dobandire. In cazul de fata inteleg ca nu se stie cine a dobandit-o, dar asta nu este treaba autoritatilor. Concret, masina circula ilegal pe strada, nu poate avea un statut in aer, cu proprietar mort. Asa cum a spus si cineva anterior, daca iei amenda de la politie pentru orice prostie, si se verifica proprietarul si se constata ca el este decedat, amenda este de la 21 la 100 de puncte de amenda, impreuna cu suspendarea dreptului de a conduce. Merita?
7. Succesiunea se face foarte simplu, cateva acte la primarie, apoi la politie. Dar viitorul proprietar actual are de alergat. Ceea ce foarte probabil ca nu va face. Cu siguranta nu-i intereseaza raciul de masina, altfel avea actele mai normalizate.
8. Incearca sa dai masina inapoi si sa recuperezi o parte din bani (daca i-or mai avea).
Scapi de belea, si cumperi o masina cu actele in regula. Sau, daca nu exista buget, mai bine fara. Sigur iesi mai ieftin la final de an, cand tragi linia.

Un logan nou, in rate, pe 10 ani, e probabil vreo 500 de RON pe luna. Si are toate taxele platite. Si asigurari, si casco, in caz de accident. Ca sa nu mai zic de garantie si costuri de intretinere mult mai mici. Nu este cumva o optiune mai buna, daca masina este imperios necesara?
Nu vreau sa deschid acum o polemica masini noi vs sh sau cash vs rate, dar cert este ca sunt multe alte optiuni mai bune decat o masina veche de 20 de ani cu statut incert, care abia isi taraie roatele, te pune in pericol si pe tine, si pe ceilalti participanti la trafic.

Ma mir cum de varu, mare mecanic, nu te-a tras inapoi de la prostia asta. Sa mai spun ceva despre mecanici? N-ar fi frumos...
Cred ca era prea socat ca ceva la 600 de euro are numere, are acte, si se misca prin forte proprii (eu sincer, nu prea am mai vazut de cativa ani incoace).
Cred ca m-am lamurit singur (am stat ceva sa citesc legea...):

In cazul de fata, intrebarea/nelamurirea mea cred ca se refera la Art. 30, alin. 1, din Ordonanta 2/2001:
Adica in cazul in care cel care te poate amenda, considera ca ai facut infractiune, mai intai sesizeaza organele abilitate pentru a te urmari penal si nu iti mai aplica amenda contraventionala.
Daca ti-a aplicat deja amenda contraventionala, evident ca mai incolo nu te va mai putea incadra la infractiune.

Am inteles corect?
In cazul de fata, amenda contraventionala vine chiar de la ANAF, ca si instiintare de plata.
Are atasat un proces-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor plus o anexa justificativa.
Dar cum legile sunt interpretabile, banuiesc ca in cazul in care platesc aceasta amenda este ca si cum recunosc fapta; exista si lege de infractiune pentru ceva asemanator, dar nu este foarte clar definita.
Prin urmare, daca s-a aplicat amenda contraventionala conform PV, se mai poate aplica apoi si alt fel de sanctiune (penala/infractiune) pentru aceeasi fapta?
Intrebare: sa presupunem ca primesti o amenda contraventionala, intr-o situatie discutabila, care intr-un fel este greu de demonstrat ca ai sau nu dreptate.
Alegi sa nu o contesti si sa o platesti, intrucat nu poti obtine usor documentele necesare judecarii, si vrei sa scapi de problema.
Daca o platesti, banuiesc ca este echivalentul cu a recunoaste fapta.

Din acest moment ea se considera prescrisa si gata, sau simplul fapt ca o accepti, poate atrage dupa ea si o incadrare la infractiune/penal?
Inteleg ca raspunsul este...evaziv? Dificil de aflat, si in cele mai multe cazuri este nu?
Salut!

Este o intrebare ciudata, dar care apare destul de des pentru administratorii de forumuri, de cele mai multe ori datorita neintelegerilor dintre membrii.

Caz concret: pe un forum de leguminoase, se discuta despre castraveti. Apar useri care isi exprima punctul de vedere in legatura cu un anumit comerciant, ca ar avea spre comercializare castravezi stricati. Dupa o vreme, apare si comerciantul pe forumul respectiv, incercand sa isi ia apararea si sa combata cele scrise in prealabil despre el. Nu reuseste.
Prin urmare trimite mail catre administratia forumului ca in cazul in care postarile anumitor useri nu vor fi sterse, va da in judecata persoanele care administreaza forumul (probabil pentru calomnie, afectare de imagine, reducerea vanzarilor, nu stiu exact).

Cateva mai multe detalii, pentru ca sa fie mai clara situatia: forumul este gazduit in afara Romaniei (SUA, de exemplu). Domeniul este .ro, deci este inregistrat in Romania, dar este inregistrat pe persoana fizica, deci datele de identificare ar trebui sa fie confidentiale.
Forumul nu are nici telefon, nici adresa fixa de contact.
Userii sunt obligati sa aiba adresa de mail valida la inregistrare.

Cum poate intenta proces Comerciantul impotriva forumului, atat timp cat acesta din urma nu are practic statut juridic?
Poate intenta proces impotriva persoanei fizice inregistrate la Romanian Top Level Domain?
Cum, daca datele inregistrate acolo sunt, asa cum scriu ei: "Conform "Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și liberă circulație a acestor date", datele cu caracter personal ale persoanelor fizice nu se publică."?
Raspunde practic in vreun fel forumul in fata legilor romanesti (avand in vedere ca toate informatiile nici macar nu sunt gazduite pe un server din Romania, ci pur si simplu este doar o platforma pe care se vorbeste in limba romana)?
Are vreo relevanta regulamentul forumului?

Banuiesc ca prezinta interes pentru mai toate forumurile din tara (fie ele inregistrate cu date oficiale sau nu, de jocuri, de IT, auto, electronice, de simple conversatii, probabil si avocatnet.ro se poate numara printre ele), in conditiile in care orice individ/firma il poate da in judecata pe administrator ca anumiti useri au scris anumite posturi.

Multumesc!