avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate Alexutu123

Activitate Alexutu123

Un dintre conditii pentru a beneficia de somaj este:

- Să fii înregistrat la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială ai domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă ai avut ultimul loc de muncă ori ai realizat venituri în acea localitate.

Cine face aceasta inregistrare si cand? Eu ca fost angajat sau angajatorul?
Contractul a inceput pe 1 ianuarie 2022, cel de 2 ore iar din 1.08.2022 am continuat cu 8 ore. Contractul de 8 ore este inca in vigoare dar vreau sa stiu cat este nevoie sa fiu pe acest ultim CIM de 8 ore, pentru a beneficia de somaj? Am nevoie de 1 an pe ultimul contract sau 1 an mai putin 1.75 luni cat ar fi transformata contractul part time in full time ca si cotizatie?
Daca eu am avut contract de munca cu 2 ore de la 1 ianuarie pana in iulie inclusiv si apoi cu 8 ore, cand se implineste conditia pentru a lua somaj de a avea minimum un an de cotizatie? Timpul cat contractul a fost de 2 ore se imparte la 4 si se aduna cu lunile cat contributia a fost pentru 8 ore?
Dar contributia la pilonul 3 de pensii, o pot deduce partial pe pfa si partial pe pfi daca am facut plata unica?
Daca mi-am schimbat cartea de indentitate pentru ca a expirat, trebuie facute modificari pentru PFA la ONRC?
Am inceput sa am activitate pe un caen secundar. Sunt PFA. Cand este necesara schimbarea caenului principal cu cel secundar?
Cati ani se pot reporta pierderile la PFA?
Am 2 activitati: una ca PFA si una ca PFI. CAS-ul il pot deduce partial pe PFA si partial pe PFI?
Daca am divortat la notar fara partaj, mai beneficiez de asigurare de sanatate obligatorie pe baza asigurarii sotiei ?
Pot cumpara un program de mentorat in marketing afiliat pe CAEN consultanta pentru afaceri?