avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate paullilie

Activitate paullilie

Buna ziua,
1. In anul 2015 am incheiat cu bunica un contract de intretinere, iar de curand bunica a decedat.
Intrebarea mea este daca, unica ei fiica poate sa atace in instanta contractul de intretinere si sa obtina castig de cauza, dat fiind faptul ca eu m-am ocupat intru totul de bunica, fiind numit si curator pentru ea?
2. Tot in aceelasi an am incheiat si un contract de donatie pentru un teren, poate fi atacat si acesta, cu castig de cauza pentru fiica ei?
Discuție Fondul Scolii
Este legal ca, sa ti se ceara sa platesti fondul scolii la postliceala?
Buna seara,
1. De curand am incheiat un contract de intretinere cu bunica, si m-ar interesa daca dupa decesul acesteia , fiica ei, ar putea ataca acest contract si sa obtina parte din imobil ?

2. In ce conditii bunica , ar putea sa o dezmosteneasca total pe fiica ei?
Răspuns la discuția Judecarea in lipsa
Se poate judeca procesul in lipsa ambelor parti?
1.Conform carui articol din Codul Civil , pot solicita instantei judecarea in lipsa, si daca solicit acest lucru in cererea de chemare in judecata, cand primesc citatia , mai trebuie sa trimit o cerere pentru judecarea in lipsa ?
2.Se poate judeca dosarul, daca reclamantul lipseste si se prezinta doar partea parata ?
Discuție Intretinere
Am incheiat , de curand un contract de intretinere cu bunica asupra unui imobil, si m-ar interesa:
1. daca , dupa decesul acesteia ,fiica ei, ar putea obtine parte din acest imobil , dupa tatal ei, dat fiind faptul ca ea este infiata , dar imobilul, a fost obtinut prin uzucapiune , apoi iesire din indiviziune de catre bunica , si nu o fost niciodata in proprietatea bunicului, el nefigurand pe nici un act.
2.ar putea obtine , mama, parte din imobil , daca dupa decesul bunicii, ma v-a da pe mine in judecata ?
Răspuns la discuția Imobil -proprietari
Pe mine , ma intereseaza care au fost toti proprietarii de la construirea imobilului pana in prezent ,actualmente imobilul fiind in proprietatea mea
Răspuns la discuția Imobil -proprietari
Pot sa apelez la un notar sau unde trebuie pentru al obtine?
De unde a-si putea afla ,care au fost toti proprietarii unui imobil ... se poate acest lucru?
Am depus ieri, cerere pentru chemarea in judecata a mamei , pentru pensia de intretinere. Intrebarea mea este:
1. daca pot sa mai depun inca o cerere pentru a chema in judecata, si pe tata pentru pensia de intretinere.
2. In cat timp se primeste o citatie