avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate MonyR2009

Activitate MonyR2009

Buna ziua!

Sunt angajata si am si un PFA - impozitarea in sistem real.
Sunt nevoita sa plec din tara pana aproximativ in mai anul viitor si stiu ca in aceasta perioada nu voi mai avea venituri pe PFA.
Pot completa declaratia 220 cu venituri estimative zero pentru anul 2016? Nu stiu sigur daca voi mai avea venituri in 2016 pe PFA si totusi nu vreau sa suspend sau sa inchid PFA-ul, dar nici nu as vrea sa platesc impozit si CASS pentru ceva ce sigur nu incasez. (raman angajata in aceasta perioada deci stiu ca CAS nu trebuie achitat)
Va multumesc anticipat
Va multumesc!
Nu am inregistrat un contract la anaf - a fost incheiata o conventie de colaborare sau asa ceva.
Multumesc pentru raspuns!
Cautand acum detalii am mai dat peste un site (banuiesc oficial - [ link extern ] )
si am gasit urmatoarea informatie:
1.1.6. Nu au obligaţia depunerii declaraţiei persoanele fizice pentru care impozitul reţinut de plătitorii de venituri este final, potrivit opţiunii contribuabililor, în conformitate cu prevederile Codului fiscal. - See more at: [ link extern ]

Buna ziua!
Stiu ca este o intrebare pusa pe ultima suta de metri, dar astazi am fost informata de aceasta situatie si nu stiu cum sa procedez.
Pentru niste venituri primite in 2014, cu retinere la sursa a impozitului de 16% (fara plata de CAS sau CASS intrucat sunt angajata- conform adeverintei de la firma colaboratoare) - trebuie sa mai depun declaratia 200?
Cei de la contabilitatea firmei respective au spus ca nu, dar astazi am aflat de la o cunostinta ca ar fi trebuit, iar astazi este ultima zi - o mai pot depune la posta cu confirmare de primire...
Stiu ca au fost mai multe schimbari in codul fiscal si nu numai, de aceea va rog sa ma ajutati cu acesta informatie, intrucat nu as vrea sa primesc amenda doar pentru ca am fost informata gresit #-o

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns.
Nici pentru pensii nu trebuie sa mai depun vreo declaratie acum? Un coleg m-a atentionat ca voi lua amenda daca nu sunt luat in evidenta si la pensii in termen de 15 zile de la infiintare PFA.
Buna ziua!
Acum aproximativ o saptamana am infiintat un PFA, eu fiind si angajat, apoi am fost si la ANAF sa depun formularul 220(impozitare in sistem real) , impreuna cu o adeverinta de la locul de munca.
Mai este necesar sa mai depund alte declaratii la casa de asigurari?

Cei de la ANAF mi-au spus doar sa astept decizia de impozitare si sa mai depun declaratiile la anul.

Va multumesc anticipat!