Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 200 - trebuie depusa pentru veniturile cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 200 - trebuie depusa pentru veniturile cu retinere la sursa?

Buna ziua!
Stiu ca este o intrebare pusa pe ultima suta de metri, dar astazi am fost informata de aceasta situatie si nu stiu cum sa procedez.
Pentru niste venituri primite in 2014, cu retinere la sursa a impozitului de 16% (fara plata de CAS sau CASS intrucat sunt angajata- conform adeverintei de la firma colaboratoare) - trebuie sa mai depun declaratia 200?
Cei de la contabilitatea firmei respective au spus ca nu, dar astazi am aflat de la o cunostinta ca ar fi trebuit, iar astazi este ultima zi - o mai pot depune la posta cu confirmare de primire...
Stiu ca au fost mai multe schimbari in codul fiscal si nu numai, de aceea va rog sa ma ajutati cu acesta informatie, intrucat nu as vrea sa primesc amenda doar pentru ca am fost informata gresit #-o

Va multumesc anticipat!
Da, se declara si veniturile cu retinere la sursa si atasat la declaratie dovada ca a fost platit impozitul . Aceasta dovada o solicitati de la societatea care va platit impozitul. Puteti trimite declaratia si prin posta cu confirmare de primire , dar pe confimare transmis cu data de azi, 25 mai
Multumesc pentru raspuns!
Cautand acum detalii am mai dat peste un site (banuiesc oficial - [ link extern ] )
si am gasit urmatoarea informatie:
1.1.6. Nu au obligaţia depunerii declaraţiei persoanele fizice pentru care impozitul reţinut de plătitorii de venituri este final, potrivit opţiunii contribuabililor, în conformitate cu prevederile Codului fiscal. - See more at: [ link extern ]

MonyR2009, utilizator
Cred ca au dreptate cei de la firma.

Sper sa nu interpretez gresit, insa de aici rezulta ca in conditiile descrise de dvs. (contributii platite de prima firma angajatoare si stopaj la sursa 16% la a doua) nu aveti obligatia de a depune declaratia:
[ link extern ]
Insa daca ati inregistrat contractul la ANAF ar fi bine sa expediati rapid declaratia + adeverinta, asa cum ati fost sfatuita mai sus.
Va multumesc!
Nu am inregistrat un contract la anaf - a fost incheiata o conventie de colaborare sau asa ceva.
Inseamna ca e in regula :) 16% datorati statului, 16% s-a platit.