avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate glicheria

Activitate glicheria

D-le avocat,
Mama in varsta de 85 de ani, intimidata fiind de prezenta la dimiciliul ei a unor "persoane importante" (cumparatorul fiind directorul unde era locatia terenului, viitorul mandatar si notarul) - a incheiat un Antecontract.
Cumparatorul i-a impus mamei ca mandatar pe colegul lui, relatie care l-a determinat pe acesta sa nu incheie Contractul in forma autentica - dupa cum s-a angajat prin Procura Speciala
(ca s-o reprezinte in toate demersurile: proces verbal...titlu de proprietate...act autentic)
In acest Antecontract incheiat in 2005 nu sunt stipulate data si locul incheierii Actului autentic (aceasta data poate fi stabilita cand vor ei ..peste 20-100..de ani??) -timp in care cumparatorul foloseseste terenul refuzand sa achite impozitul a carui valoare se ridica in prezent la suma de 2200 lei (valoarea vanzarii pe care a primit-o mama a fost de 3900 lei)
Nefiind o situatie singulara in localitatea respectiva, consider ca a fost o practica josnica.....
Dupa decedul mamei eu, mostenitorul, trebuie sa rezolv aceasta situatie.
Cum o rezolv?
Recuperarea prejudiciului ...daune morale pentru bataia de joc??
Vanzatorul impreuna cu prietenul lui mandatarul s-au angajat verbal in fata mamei si a notarului ca vor procura toate actele necesare pentru toate terenurile cumparate de ei prin aceeasi metoda si vor incheia Actele de vanzare-cumparare in forma autentica ....si au trecut 10 ani de atunci
N-as vrea sa savarsesc o impietate fata de biata mama.
Cumparatorul in intelegere cu prietenul acestuia au tras-o pe sfoara. Prietenul acestuia a fost mandatat de mama, prin Procura Speciala, s-o reprezinte in demersul pentru a incheia Actul autentic de vanzare-cumparare - obligatie pe care acesta n-a respectat-o.
In Antecontractul de vanzare cumparare incheiat in 2005 nu sunt stipulate data si locul incheierii Actului autentic (aceasta data poate fi stabilita cand vor ei ..peste 20-100..de ani??) -timp in care cumparatorul a folosit si foloseseste terenul in continuare (deoarece a fixat o suma pe care i-a dat-o in intregime vinzatorului -mamei mele).
In perioada 2005-2015 nu a achitat impozitul pentru terenul folosit de el pe motiv ca legea spune ca vanzatorul plateste impozitul pana la incheierea Actului autentic de vanzare cumparare.
Precizez ca valoarea totala a impozitului restant se ridica la suma de 2200 lei, iar valoarea vanzarii a a fost de 3900 lei.
Cum pot demonstra ca vanzatorul
- in varsta de 85 de ani - prezinta afectiuni psihice care au condus la diminuarea discernamantului ?
....situatie a condus la semnarea unui Antecontract din care lipseste data incheierii actului de vanzare cumparare in forma autentica, intimidata fiind si de prezenta la dimiciliul ei a unor "persoane importante" (cumparatorul fiind directorul unde era locatia terenului, prietenul acestuia si notarul).
Cumparatorul i-a impus mamei ca mandatar pe prietenul si colegul lui, relatie care l-a determinat pe acesta sa nu incheie Actul in forma autentica dupa cum s-a angajat prin Procura Speciala., astfel cumparatorul nu a mai cooperat si a refuzat sa plateasca impozitul pe o perioada de 9 ani ( inca din 2005)
•••As vrea sa stiu daca o persoana in varsta de 85 ani trebuia asistata in momentul incheierii unui act juridic de instrainare? Ce act normativ stipuleza aceasta?
•••Cum mai pot efectua acum vreo expertiza medico-legala tinand cont ca mama a decedat, iar eu nu am facut asemenea investigatii cat aceasta era in viata?
•••Eu ca mostenitor al unei persoane de 85 de ani pot contesta actul de vanzare-cumparare incheiat de aceasta?
-Cumparatorul nu plateste impozitul si nu coopereaza (pe motiv ca nu este trecuta o data pentru incheierea actului autentic de Vanzare-Cumparare;
-Cum putem rezolva aceasta situatie ?
In ian.2005 mama mea, in varsta de 85 ani, a fost intimidata de prezenta la domiciliul ei a cumparatorului (directorul locatiei unde se afla terenul), a imputernicitului acestuia si a notarului si a vandut 2,5ha, moment in care incheiat un Antecontract de Vanzare-Cumparare in care nu a fost specificata data intocmirii actului in forma autentica. Notarul a intocmit si o Procura Speciala prin care imputerniceste cu puteri depline pe mandatarul... care "in numele nostru si pentru noi sa vanda“.."va solicita si va obtine de la organele competente toate actele si avizele necesare vanzarii” "va incheia contractul de vanzare-cumparare in forma autentica" "va negocia si incasa pretul cel mai favorabil mie" "va semna in numele meu"... obligatii pe care nu le-a indeplinit. Vanzatorul (mama mea si in continuare noi - mostenitorii) este obligat sa suporte plata impozitului anual pentru acest teren (cumparatorul beneficiind de toate roadele ). Cand am dezbatut succesiunea (dupa decesul mamei ) acelasi notar nu a vrut sa treaca in succesiune suprafata de mai sus - pe motiv ca cunoaste situatia si ca acel teren este vandut (chiar daca nu era un Contract V-C in forma autentica). Mama a decedat in iul.2008, insa in martie 2013 mandatarul semneaza totusi, in numele ei, Procesul-Verbal de punere in posesie (pe care l-am primit in urma petitiei noastre adresate prefecturii).
-Mandatarul nu vrea sa remita tot ce a primit in temeiul imputernicirii sale;
-Cumparatorul nu plateste impozitul si nu coopereaza (pe motiv ca nu este trecuta o data pentru incheierea actului autentic de Vanzare-Cumparare;
-Primaria nu ne poate elibera Titlul de Proprietate pentru acest teren, pe motiv ca la aceasta data inca nu s-a terminat inventarierea terenului care apartine orasului Murfatlar -conf. Lg 165/2013 si deci nu au un Plan General Parcelar Zonal;
-Cum putem rezolva aceasta situatie ?