avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate oanabarboianu

Activitate oanabarboianu

Răspuns la discuția Referitor la fiica mea de 16 ani
Va multumesc!!
Răspuns la discuția referitor la o plangere
Buna ziua!Mai intai de toate vreau sa va multumesc de proptitudiea de care ati dat dovada si mi-ati raspuns la intrebari.Vreau sa va mai intreb ceva;in momentul in care tatal v-a fi decazut din drepturi si am inteles ca v-a primi o amenda ca nu a mai primit copilul acasa,in ce suma consta acea amenda?
Răspuns la discuția divort cu minori
In momentul in care un parinte este decazut din drepturile parintesti si acuzat de abandon ca nu si-a mai primit copilul in casa,ce amenda poate primi?ce suma?
Răspuns la discuția referitor la o plangere
Daca tatal v-a fi decazut din drepturile parintesti si v-a primi o amenda,in ce suma consta acea amenda???In legatura cu plangera,nu stiu ce se intampla de nu are un nr de inregistrare...
Răspuns la discuția referitor la o plangere
Si inca o intrebare;in ziua cand minora a revenit la politie cu un avocat dupa 3 zile,sa depus plangera dar nu i s-a dat un nr de inregistrare.De cand s-a depus plangerea au mai trecut 2 zile si nu exista nr de inregistrare.De ce????
Răspuns la discuția referitor la o plangere
Deci sa inteleg ca nu s-au facut demersurile care trebuiau sa se faca.Acum referitor la faptul ca mama vrea sa ia minora din tara ptr ca nu poate accepta sa ajunga la casa de copii,ce acte trebuie sa prezinte politiei de frontiera avand in vedere ca mama este in proces cu tatal?Se poate scoate minora din tara pe perioada procesului si ce acte trebuie facute?????
Răspuns la discuția referitor la o plangere
La politie nu au lasat-o sa depuna plangere datorita faptului ca este minora si trebuie doar in prezenta unuia din parinti sau a unui avocat.
Răspuns la discuția referitor la o plangere
La divort minorul a fost incredintat mamei spre crestere si educare.Sentinta de divort este din 2006.Pana in Ianuarie minora a locuit cu mama,tatal fiind obligat sa plateasca o pensie de intretinere,doar atat.Nu avea nici program de vizita ptr ca nu si-a cerut in instanta.In luna Ianuarie mama a fost nevoita sa plece din tara dar inainte de-a pleca s-a inteles cu tatal minorei s-o tina la el.S-a facut o cerere de chemare in instanta ptr schimbarea domiciliului copilului,s-a facut totodata si tranzactia dar in ziua procesului,a depus o cerere de renuntare.Minora o perioada de o saptamana fiind in vacanta a stat cu mama.In momentul in care minora s-a intors la domiciliul tatalui,el nu i-a mai deschis poarta.L-a sunat dar nu i-a raspuns,a mers la politie sa depuna plangere dar nu a putut ptr ca i-au spus ca este minora.Acum sta la cineva o saptamana pana se intoarce mama in tara.Tatal de 5 zile nu este de gasit.Nu raspunde la telefon nici celor de la politie.Ce este de facut in privinta lui si chiar nu au voie sa ia plangerea unui minor de 16 ani daca nu este insotit de celalalt parinte?
Un minor are dreptul sa faca o plangere la politie impotriva tatalui care nu la mai primit in casa?
Răspuns la discuția Referitor la fiica mea de 16 ani
Imi spuneti va rog daca un minor de 16 ani poate depune o plangere la politie???