avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate dionise1957

Activitate dionise1957

Răspuns la discuția inmatriculare auto
Va multumesc mult pt timpul acordat si sfaturile utile.
Răspuns la discuția inmatriculare auto
Multumesc pt. raspuns. M-am "grabit" cu plata deoarece eram in termenul de 48 de ore si plateam doar jumatate.Nu am gasit nicaieri daca amenda trebuie sa vina pe numele proprietarului sau utilizatorului.
Totusi mi s-a parut logic:eu sunt proprietar, dar el( fiul) este utilizatorul lui, in consecinta s-a presupus ca el era la volan. Actiune de contestare a amenzii trebuie introdusa de fiul meu (care asa cum am mentionat este plecat in anglia din iunie 2014), iar eu nu am cum sa obtin procura in termenul de 15 zile in care pot introduce contestatia. Pot introduce eu contestatia in numele lui daca nu am procura?
Daca introduc actiune pentru radierea lui (in situatia in care politia nu-i opreste certificatul si nr. de inmatriculare), actualul proprietar mai poate circula cu autoturismul? Nu este considerat autoturism neinmatriculat? Ca sa-l inmatriculeze nu trebuie sa ma caute pe mine(proprietarul din certificatul de inmatriculare) sau poate sa faca inmatricularea in baza actului de vanzare-cumparare intocmit cu xxm care nu apare ca proprietar?
Vamultumesc,
Multumesc pt. raspuns.Nu cred ca poate fi vorba de expertiza judiciara in specializare cadastru.Asa cum am aratat cei 2 vecini ai mamei mele (est, vest) se invecineaza intre ei, pe titlurile lor de proprietate nu apare mama mea.O simpla deplasare la fata locului , cu cele trei titluri de proprietate ar fi drmonstrat adevarul celor spuse de mine, mai ales ca nu exista nici proces-verbal de punere in posesie, iar daca era vorba de plata unei expertize putea sa-mi solicite acest lucru.De la perchet primesc acelasi raspuns, ca a fost inaintat la politie pr. cercetarile prealabile.
Cu stima,
Răspuns la discuția inmatriculare auto
Multumesc pt raspuns. La titular sunt trecut eu.
Buna ziua
In 2013 am vandut un autoturism, iar in baza actului de vanzare cumparare am scazut-o de la primarie serviciul taxe si impozite.Persoana care a cumparat-o nu a inmatriculat-o pe numele lui, urmand un sir de vanzari,fara a fi inmatriculata pe numele cumparatorului, astfel ca la politie masina figureaza tot pe numele meu. Zilele trecute m-am trezit cu o amenda pentru lipsa rovinieta. Am platit amenda,deoarece actiune de contestare nu aveam cum sa introduc, deoarece amenda a venit pe numele fiului meu (care era trecut in certificatul de inmatriculare la rubrica utilizator) care este pecat de aproape un an in Anglia si nu exista timpul necesar pentru imputernicire.
Pentru a radia autovehiculul trebuie sa introduc actiune in justitie (altfel ma voi trezi in continuare cu amenzi, cel putin pt. rovinieta).
Cineva m-a invatat sa depun o plangere la politie, sa prezint situatia si sa solicit ca la depistarea in trafic a autoturismului sa i se retina certificatul si nr. de inmatriculare.
Intrebari:
-am procedat corect?
- are politia posibilitatea sa-i ridice certificatul cu nr de inmatriculare?
-daca nu , cum pot proceda cel mai simplu?
Mentionez ca in domeniu este un vid legislativ. In codul rutier se specifica obligativitatea cumparatorului de a inmatricula autoturismul in 30 de zile de la dobandire, dar nu prevede nici-o sanctiune, astfel ca se foloseste tactica vanzarii succesive, nu mai cumpara rovinieta ca oricum amenda nu-i vine lui, ci celui pe numele caruia este inmatriculat autoturismul.
Va multumesc anticipat,
Buna ziua,
Daca procesul-verbal a fost primit pe data de 02.03.2015 cand expia termenul de 48 de ore in care poate fi platita la jumatate?
Va multumesc.
Buna ziua,
Este vorba de o plangere penala privind L.18/1991. Dupa multe adrese scrise atat cu primaria cat si cu prefectura, deabia in 2009 primaria a pus-o in posesie pe mama mea cu terenul care i se cuvenea, cu 8 zile inainte de deces.Dar, surpriza terenul nu exista.Conform titlului de proprietate, are 2 vecini la est si la vest, dar care conform titlurilor lor de proprietate nu se invecineaza cu mama mea(unul la E, celalalt la V), ci se invecineaza intre ei. In consecinta intre ei nu exista nici o palma de pamant.Titlul de proprietare a fost emis fara a exista un proces-verbal de punere in posesie.Dupa succesiune am facut 3 adrese scrise prin care solicitam primariei sa fiu pusa in posesie(inregistrate la primarie), dar la care primaria nici nu s-a obosit sa-mi raspunda. Am fost si in audienta la domnul primar, i-am explicat ca nu exista pamant acolo unde a pus-o in posesie, dar nu a luat nici-o masura. Ironia sortii ca este trecuta la impozit(sa plateasca impozit pe un teren care nu exista).In aceasta situatie am facut o plangere penala la parchet, care a trimis plangerea la politie pentru cercetarile preliminare.Politia m-a audiat asa cum spuneam undeva prin nov. si de atunci nu se mai intampla nimic.Am solicitat in nenumarate randuri domnului inspector de la politie( prin telefon ) sa-mi arate si mie dosarul, dar nu-si "gaseste" timp, este foarte "aglomerat".
Pot solicita inspectoratului judetean de politie sa delege un alt ofiter de politie din alta localitate sa instrumenteze cazul? Am eu o "banuiala".
Multumesc anticipat,
Multumesc pt. raspuns.Am fost audiat undeva prin nov.2014, iar de atunci nu a mai facut nimic.tot incerc sa imi arate dosarul si ma tot evita, ba ca este la intructaj, ba la parchet, etc, nu gaseste 5 min. sa-mi arate si mie dosarul. Ce pot face?
Va multumesc pt. raspuns, dar persoana amendata , asa cum am mentionat este plecata din tara din iunie 2014 si nu este proprietarul nici unui autoturism. Eu( tatal lui ) nu pot intra in posesia p.v. sa-l pot contesta in justitie.Autoturismul a apartinut unei firme care mi l-a vandut mie dar eu nu l-am inregistrat pe numele meu , din diverse motive. Cum pot proceda?
Daca ai fost amendat pentru lipsa rovinietei fiind "interceptat" prin alte mijloace decat controlul de rutina( exemplu camere de luat vederi) in cat timp de la constatare trebuie sa-ti trimita procesul- verbal de contraventie? Daca nu poti semna personal pt primirea procesului- verbal (esti plecat de 7 luni din tara) ce se poate intampla?.Ce proba pot solicita?(sa fiu convins ca este adevarat ce scrie in procesul-verbal).Ce lege reglementeaza regimul amenzilor?
Va multumesc,