avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate mironR

Activitate mironR

Buna ziua. Ce obligatii fiscale are o persoana care cumpara apartamente vechi, le renoveaza si le vinde ?

Multumesc.
Imi puteti da detalii pe email despre onorariul dumneavoastra, in cazul in care ma puteti reprezenta/ ajuta legal ? rodi_simion@yahoo.com
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Utilizatorul nu a intrebat care sunt sansele ci cum se poate proceda legal.
Da, din punct de veder legal se poate
Limitele de pedeapsa sunt unele dintre cele mai mici, raportat la celelalte infractiuni contra sigurantei circulatiei, motiv pentru care exista si solutii de renuntare la urmarirea peala

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Interpretarea procurorilor in ceea ce priveste dispozitiile art. 111 alin. 6 din OUG 195/2002 eu o cunosc, vroiam sa stiu daca dvs ati avut vreo solutie in acest sens de la vreo unitate de Parchet din Bucuresti.

Unde pot face cerere pentru obtinerea dreptului de a conduce? Fapta a fost savarsita in Bucuresti sector 1, domiciliul il am in sector 6.
Buna ziua. Am parcat masina langa bordura si am blocat circulatia tramvaiului. A fost efectiv fara intentie. A fost sesizata politia de catre ratb. In urma acestui fapt mi-a fost retinut permisul si urmeaza alte demersuri avand in vedere ca fapta mea este considerata infractiune. Intrebarea mea este: trebuia sa mi se retraga permisul, dreptul de a conduce? Cum pot proceda pentru cererea dreptului de a conduce inapoi macar pe baza unei dovezi, pana la solutionarea cazului? Multumesc.
Discuție Solutii legale
Buna ziua,

care este varinata cea mai buna si ce impozit presupune pentru a fi in legalitate in urmatoarea situatie : cumpar imobilie, le renovez si apoi le vand.

Multumesc!
Buna ziua. Daca vreau sa cumpar imobile, sa le renovez si apoi sa le vand cum pot proceda pentru a fi in legalitate? Ce impozit se plateste? Multumesc.
Discuție facturier
Buna ziua,

am deschis recent un SRL - microintreprindere si trebuie sa achizitionez facturier si chitantier. Va rog sa ma ajutati cu modelul necesar( neplatitor TVA in cazul in care conteaza ) si sa imi spuneti daca acestea trebuie inregistrate undeva.

Va multumesc!