avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate rodica2001

Activitate rodica2001

Va multumesc frumos pentru raspuns . O zi frumoasa !
Buna seara ! Va rog sa ma ajutati intr-o problema . Soacra mea ,impreuna cu inca 3 surori si un nepot in urma decesului altei surori ,detin un teren ramas mostenire de la parintii decedati . Cele 4 surori in viata ,doresc sa vanda acest teren . Problema este ca nepotul lor nu doreste sa vorbeasca cu ele ,nici macar la telefon . Ce ar putea face ele in acest caz ? Cum pot proceda in acest caz ?
Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti ce pot face in cazul in care am platit un executor judecatoresc pentru a executa silit o institutie de stat in urma unei sentinte definitive prin care urma sa primesc daune morale ,salarii si cheltuieli de judecata,iar acest executor nu a dus la indeplinire executarea silita nici dupa 2luni de zile . Unde ma pot adresa pentru a reclama acest executor ?Va multumesc frumos.
Mii de multumiri pt raspuns ! Termenul de 15 zile a expirat fara a primi vreun ban sau vreo motivare din partea angajatorului. Ar mai fi necesar sa trimit o alta notificare acestuia sa-l informez ca a expirat termenul de plata si voi cere executare silita ,dand-ul si in penal ?
Buna ziua !
In urma unui proces in dreptul muncii ,am castigat prin hotarare definitiva,reincadrarea in munca,plata salariilor aferente ,plata cheltuielilor de judecata si despagubiri morale pe care angajatorul trebuie sa le plateasca. Cu reincadrarea am rezolvat printr-o demisie trimisa angajatorului, primind si decizia de incetare a CIM imediat . Odata cu demisia am trimis prin posta si o cerere/notificare de punere in aplicare a hotararii judecatoresti privind achitarea tuturor platilor castigate prin hotarare definitiva. Conform legii stiu ca aceste plati ar trebui facute in termen de 15 zile de catre angajator . Intrebarea mea este : cele 15 zile sunt zile lucratoare fara sambete si duminici sau 15 zile care decurg de la data primirii acelei notificari ? Va multumesc anticipat pentru raspuns..
Buna ziua !
In urma unui proces in dreptul muncii ,am castigat prin hotarare definitiva,reincadrarea in munca,plata salariilor aferente ,plata cheltuielilor de judecata si despagubiri morale pe care angajatorul trebuie sa le plateasca. Cu reincadrarea am rezolvat printr-o demisie trimisa angajatorului, primind si decizia de incetare a CIM imediat . Odata cu demisia am trimis prin posta si o cerere/notificare de punere in aplicare a hotararii judecatoresti privind achitarea tuturor platilor castigate prin hotarare definitiva. Conform legii stiu ca aceste plati ar trebui facute in termen de 15 zile de catre angajator . Intrebarea mea este : cele 15 zile sunt zile lucratoare fara sambete si duminici sau 15 zile care decurg de la data primirii acelei notificari ? Va multumesc anticipat pentru raspuns..
Răspuns la discuția Concediere
Sigur . Va puteti angaja oriunde doriti.La noul loc de munca va trebui sa va prezentati cu adeverinta de vechime in munca care va fi eliberata de la ultimul loc de munca si in care va fi mentionat modul in care sa facut incetarea raporturilor de munca . In general dati explicatii doar daca sunteti intrebat(a) .
Un pic mai explicit ,va rog . Cum poate fi tras la raspundere de societate un director ? va multumesc
Faptul ca am fost deja despagubita prin castigarea procesului de desfacere a CIM , despagubire care intr-un fel sau altul ar acoperi conform legii suferinta mea pricinuita de catre angajator, imi da dreptul sa mai deschid un proces impotriva directorului ,ca persoana fizica ? Dupa cum am zis, doresc sa stiu daca directorul poate fi gasit vinovat si poate fi pus sa achite alte despagubiri din propriul lui buzunar ,pentru faptul ca a abuzat de functia lui ,sanctionandu-ma abuziv si ilegal. Exista un mod in care poate fi tras la raspundere pentru asta ?
Răspuns la discuția Decizii emise de angajator
goplanet a scris:

Se pot introduce, periodic, sarcini in fisa postului, prin decizie ?


Angajatorul este obligat sa va aduca la cunostinta ca va adauga la fisa postului si alte sarcini ,este obligat sa intocmeasca un act aditional la fisa postului ,negociat cu dumneavoastra confidential ,iar daca nu sunteti deacord cu sarcinile propuse ( ex: acestea nu sunt conforme cu meseria si postul pe care il ocupati,nu aveti timp suficient sa le duceti la indeplinire pe langa cele avute deja in fisa postului , nu primiti nici ban in plus sau zile libere care sa compenseze munca ) nu va poate obliga nimeni sa semnati acel act aditional, Refuzati semnarea lui decat sa va incarcati cu sarcini pe care nu sunteti sigur ca le puteti duce la indeplinire in programul de lucru,daca nu doriti sa oferiti sansa angajatorului de a va trage la raspundere in caz ca ati semnat si nu le-ati realizat la timp si in bune conditii.