avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate _IOANA_

Activitate _IOANA_

Contractul nu a fost incheiat inca. Una dintre intrebarile mele tocmai la acest aspect se referea: daca este necesar/obligatoriu sa obtin CIF avand in vedere ca urmeaza sa inchei contract de colaborare ca avocat stagiar.
Avocat stagiar cu contract de colaborare, nu salariat
Buna ziua,
Cu privire la avocat stagiar 2019 cu contract colaborare in cadrul unui cabinet individual Barou Bucuresti:
1. ce contributii este obligat sa plateasca stagiarul? Le plateste direct stagiarul sau le retine "la sursa"Cabinetul Individual si le vireaza?
2.ce taxe trebuie sa plateasca stagiarul? Idem mai sus: le plateste direct stagiarul sau CI ?
3. Dpdv fiscal ce declaratii este obligat sa depuna; Este necesar CIF?
4. Ce registre contabile trebuie sa aiba personal stagiarul? Daca e aplicabil?
5. Facturile pentru clientela le emite stagiarul sau Cabinetul Individual ( ca forma de exercitare a profesiei) iar onorariul ( mai ales pt clientela poprie " se " retrocedeaza " cf ctr colaborare?

Multumesc frumos pentru clarificari,
Buna ziua,
Cu privire la avocat stagiar 2019 cu contract colaborare in cadrul unui cabinet individual Barou Bucuresti:
1. ce contributii este obligat sa plateasca stagiarul? Le plateste direct stagiarul sau le retine "la sursa"Cabinetul Individual si le vireaza?
2.ce taxe trebuie sa plateasca stagiarul? Idem mai sus: le plateste direct stagiarul sau CI ?
3. Dpdv fiscal ce declaratii este obligat sa depuna; Este necesar CIF?
4. Ce registre contabile trebuie sa aiba personal stagiarul? Daca e aplicabil?
5. Facturile pentru clientela le emite stagiarul sau Cabinetul Individual ( ca forma de exercitare a profesiei) iar onorariul ( mai ales pt clientela poprie " se " retrocedeaza " cf ctr colaborare?

Multumesc frumos pentru clarificari,
Pentru amenda din 2010 nu se aplica reglementarea din noul cod de procedura fiscala?
adica ;
ART. 110 , alin (2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligaţia fiscală, dacă legea nu dispune altfel. ?

Multumesc,
Buna ziua

De curand am primit o somatie de la Primarie prin care mi se pune in vedere sa achit 3 amenzi: doua din 2008 si una din 2010. Mentionez ca somatia nu este insotita de PV-urile constatatoare, ci acestea sunt doar mentionate in cuprinsul somatiei.De asemenea somatia a fost trimisa la adresa pe care o aveam atunci, si nu cea de acum.

Deoarece nu imi amintesc daca la acea vreme am si semnat/primit PV-urile de constatare si sanctionare a contraventiei, intentionez sa am in vedere doar invocarea prescrierii executarii.

Cunoscand ca toate sunt creante bugetare ( doua de circulatie si una pt lipsa bilet autobuz) stiu ca termenul de prescriptie este de 5 ani, calculat de la 01 ian a anului urmator constatarii contraventiei.
Ceea ce nu imi este clar, insa cunosc anumite discutii pe aceasta tema, este daca ANAF poate avea invoca "contraventia continua". Adica desi cele din 2008 sunt clar prescrise, din cauza cele din 2010 sa nu fie considerate prescrise nici cele din 2008.

Va multumesc pentru ajutor si sfaturi,
Ioana
Declaratia a fost scrisa de mana de catre pieton.Datata si semnata.
Nici n-ar putea sa-l doara capul pe pieton, pentru ca a fost lovit doar in zona cotului.

Multumesc frumos,
Buna ziua !

Situatie: un pieton care iese grabit din scara de bloc si "sare"in fata unei masini la unul-doi metri.Nu este trecere de pietoni si cu doi metri inainte de locul evenimentului este si denivelare pt reducerea vitezei. Auto circula pe o strada ingusta cu masini parcate stanga si dreapta. Imposibil ca soferul sa vada pietonul .
Pietonul nu s-a asigurat inainte de a ajunge pe mijlocul stradutei.
Soferul incearca evitarea pietonului prin franare brusca si mic viraj stanga, insa loveste pietonul cu oglinda din dreapta in bratul stang( zona cotului). Sistemul de prindere( din plastic) al oglindei se sparge.
Pitonul scrie declaratie olografa pe proprie raspundere , semnata si datata, in care precizeaza ca nu s-a asigurat , ca nu sunt vatamari corporale si ca nu face plangere.

Cum trebuie procedat?
Este cazul ca soferul sa anunte politia ?
Care pot fi riscurile?

Multumesc,
Buna ziua!

Situatia de fapt: o SA -romana este reprezentata de un Presedinte al Consiliului de administratie -cetatean francez numit "J". Acesta delega atributiile prin imputernicire autentificata in Franta unui cetatean bulgar, numit "G"(administrator al SA si Dir Gen) . La randul lui "G" isi delega atributiile prin imputernicire autentificata in Bulgaria catre cetatean roman "C"( Dir. Operational in Romania)
Intrebari:
1. Pentru ca imputernicirea lui "C" sa fie valabila in Romania imputernicirea data de "G" trebuie stampilata cu apostila Conventiei de la Haga si ulterior tradusa si legalizata ?
2. Valabilitatea in Romania a imputernicirii data de "G" lui "C" este conditionata de apostilarea si legalizarea imputernicirii data de "J" lui "G"?
3. Care sunt pasii de urmat rand pe rand si care sunt institutiile care sunt indreptatite sa apostileze, traduca, legalizeze fiecare din imputerniciri , avand in veder ca prima este autentificata in Franta, cea de-a doua in Bulgaria, iar eu vreau sa o utilizez pe ultima in Romania , dar este subsecveta primei ?

Multumesc,
IOANA