avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate simone_demouvoir

Activitate simone_demouvoir

Bună ziua,
Am încheiat un contract de închiriere pe 1 aprilie, eu avand calitatea de chiriaș. În contract, proprietarul se angaja sa ne restituie garanția de 600 euro pe care am plătit-o la debutul contractului. Am semnat amândoi actul de final. Nici pana azi nu am primit banii. Unde as putea sa depun o plângere? Civila? Penala? Va mulțumesc pentru sugestii
Buna seara,

Apelez la bunavointa dumneavoastra legat de o problema traditionala chirias-proprietar.

Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera. Contractul de inchiriere, neinregistrat la Anaf a expirat in ianuarie. Din ianuarie si pana acum am continuat sa locuiesc in garsoniera pe baza intelegerii tacite pentru ca nu a fost adusa in discutie evacuarea.
Chiria si utilitatile sunt la zi, nu am avut niciun fel de problema.
Astazi am primit un telefon cum ca trebuie sa evacuez casa in termen de o saptamana, ceea ce fizic este imposibil pentru ca literalmente ar insemna sa ies cu toate broboadele in strada pana imi gasesc in alta parte.

Am mai multe intrebari.

1. Eu in acest moment mai sunt protejata in vreun fel fata de abuzurile proprietarului tinand cont ca mi-a expirat contractul sau sunt in Vestul Salbatic din care scapa cine poate?

2. Proprietarul nu poate fi penalizat pentru faptul ca nu a inregistrat contractul la administratia finaniciara? Omul nu a platit taxe la stat mai bine de un an desi avea un venit suplimentar cotizat chiar de catre mine.

3. Motivul pentru care ar trebui sa eliberez locatia este ca proprietar nu este cel de pe contract, ci o ruda cu un grad de handicap supersonic care trebuie sa se afle la domiciliu in caz de control. De unde mai multe intrebari...

4.O persoana cu handicap isi poate inchiria propria locuinta daca trebuie sa fie fizic prezent la domiciliu? Aici nu se incalca iar legea?

5.Faptul ca pe contract a fost declarat altcineva proprietar nu se numeste fals in acte?

Mi-as dori sa stiu si daca ma duc maine si depun o plangere am vreo sansa ca acesti sarlatani sa fie articulati de catre instantele competente.

Va multumesc pentru atentie si ajutor :(
Buna ziua,

Lucrez intr-un call center de aproximativ un an. Astazi, dupa o perioada lunga de stres si nopti nedormite am constatat urmatoarele:

- am o norma de efectuat pe luna, in contract am semnat pentru programul de lucru de 8 ore pe zi. In realitate exista ture de cate zece ore care nu apar in contract, pe care sunt obligata sa le fac.
- nu mi se dau fise de pontaj pe luna, nici fise de salarizare. Pentru toate acestea trebuie facuta o cerere, totul este in sistemul intern. Motivarea turelor de 10 ore se face de cartre angajator printr-un presupus "regulament intern"
-nu exista nicio copie din regulamentul intern pe care sa fie semnatura mea precedata de "am luat la cunostinta"
- lucrez intr-un mediu stresant, in care sunt injurata zilnic la telefon. angajatorul nu imi asigura protectia. nu exista niciun spor de stres sau act aditional la contract prin care sa fi fost informata ca ma supun unor conditii speciale de stres.
- datorita stresului am probleme fizice si psihice: stari depresive, retete de la medicul de familie pentru xanax, am slabit extrem de mult in ultima perioada.
- in urma cu o luna am fost supusa unei comisii disciplinare pentru ca am injurat la telefon un client care in prealabil ma injurase fara oprire. Mi s-au taiat 20 la suta din salariu si mi-a fost suspendat contractul de munca pe o durata de 10 zile.

Din cercetarile pe care le-am facut personal, scurt pe doi mi s-au incalcat doua drepturi fundamentale si anume:
- articolul 22 din Constitutie, aliniatul 1 si 2 cu privire la tratamentul inuman si degradant
- articolul 5 din Declaratia Drepturilor Omului

Sunt absolut convinsa ca trebuie sa mai existe cateva Carte si Conventii care ma pot ajuta in aceasta problema.

Intrebarea mea e simpla: daca iau decizia de a actiona in justitie angajatorul (cu probe, certificate medico-legale si marturii de la fostii colegi de munca, si ei la randul lor injurati zilnic), care sunt sansele de reusita? Cel putin in privinta solicitarii de daune morale.