Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere expirat si neinregistrat la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere expirat si neinregistrat la Anaf si evacuarea

Buna seara,

Apelez la bunavointa dumneavoastra legat de o problema traditionala chirias-proprietar.

Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera. Contractul de inchiriere, neinregistrat la Anaf a expirat in ianuarie. Din ianuarie si pana acum am continuat sa locuiesc in garsoniera pe baza intelegerii tacite pentru ca nu a fost adusa in discutie evacuarea.
Chiria si utilitatile sunt la zi, nu am avut niciun fel de problema.
Astazi am primit un telefon cum ca trebuie sa evacuez casa in termen de o saptamana, ceea ce fizic este imposibil pentru ca literalmente ar insemna sa ies cu toate broboadele in strada pana imi gasesc in alta parte.

Am mai multe intrebari.

1. Eu in acest moment mai sunt protejata in vreun fel fata de abuzurile proprietarului tinand cont ca mi-a expirat contractul sau sunt in Vestul Salbatic din care scapa cine poate?

2. Proprietarul nu poate fi penalizat pentru faptul ca nu a inregistrat contractul la administratia finaniciara? Omul nu a platit taxe la stat mai bine de un an desi avea un venit suplimentar cotizat chiar de catre mine.

3. Motivul pentru care ar trebui sa eliberez locatia este ca proprietar nu este cel de pe contract, ci o ruda cu un grad de handicap supersonic care trebuie sa se afle la domiciliu in caz de control. De unde mai multe intrebari...

4.O persoana cu handicap isi poate inchiria propria locuinta daca trebuie sa fie fizic prezent la domiciliu? Aici nu se incalca iar legea?

5.Faptul ca pe contract a fost declarat altcineva proprietar nu se numeste fals in acte?

Mi-as dori sa stiu si daca ma duc maine si depun o plangere am vreo sansa ca acesti sarlatani sa fie articulati de catre instantele competente.

Va multumesc pentru atentie si ajutor :(
1-Atat timp cat nu mai exista document asumat de catre parti=proprietar si chirias,prin care primul sa dea acordul pentru utilizarea in continuare a spatiului cu destinatia de locuinta,locuiti atat timp cat locatorul isi da acordul
2-Locatorul poate fi sanctionat pentru neinregistrare contract locatiune,dar eventuala dv sesizare nu il va determina sa permita utilizarea spatiului,din contra va genera dispute
3-Sunt deja aspecte pe care dv le-ati cunoscut,le-ati acceptat,iar acum intelegeti sa le exploatati,desi nu va garanteaza revizuirea hotararii proprietarului vis-a-vis de contractul de inchiriere si utilizarea acestuia de catre dv si dupa incetarea termenului contractual asumat
4-Orice proprietar poate dispune de bunul proprietate dupa propriul interes
5-Este hazardat a emite raspuns la obiect fara a cunoaste concret continutul si partile care fac parte din contract
Problema cu reclamatul in conditiile in care proprietarul de drept al imobilului nu este parte in contract ,il exonereaza pe acesta de eventuale obligatii
Se poate analiza legatura intre proprietar si persoana trecuta in contractul de locatiune,dar toate aceste eventuale reclamatii nu vor asigura sa locuiti in acel spatiu cu destinatia de locuinta
Dv sunteti singurul arbitru care poate analiza prioritatile=gasirea unui spatiu de locuit sau alocarea de timp pentru reclamatii,audieri,etc